ВМРО: Царовска да покаже разбирање за проблемите на матурантите

Од:

Не е точна изјавата на министерката Царовска дека нема друга опција во однос со проблемот со матурата. Опцијата е да ги поддржи измените на законот кој се предложени од ВМРО-ДПМНЕ кои во целост ги содржат барањата на матурантите – велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог закон за измени и дополнување на Закон за средно образование. Предлог законот е доставен до Собранието, не е за укинување на матурата, туку за намалување на предметите за полагање на матура оваа учебна година, порачуваат од партијата.

„Ги повикуваме сите парламентарни партии во Собранието на Македонија, да ги прифатат предлог измените на Законот за средно образование, бидејќи тие измени се барања на матурантите. Ја повикуваме министерката да ги прими и сослуша матуранти, и нивните реални барања да бидат прифатени“ – стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Сојуз на средношколци: Во некои средни училишта не се почитува договорот за државната матура

Ана Ололовска

Царовска побарала наставниците да бидат дел од приоритетните групи за вакцининација

Жарко Настоски

Груби и Царовска договорија измени во спорниот учебник по географија

Матурантите се договорија со Заев, ќе има два екстерни и два интерни испити

Искра Манојлоска

Нова средба на Заев со средношколците: потврдено решението за матурата, се бара модел за интерните предмети

Жарко Настоски

МОН: Државниот матурски одбор го прифати предлогот за два екстерни и два интерни испита и проектна задача

Ана Ололовска