Сојузот на средношколци го поздравува постигнатиот договор меѓу СОНК и Владата

Од:

Сојузот на средношколци го поздравува постигнатиот договор меѓу СОНК и Владата на Република Македонија.

„Задоволни сме дека обете страни го послушаа нашиот апел и празничниот период го искористија да постигнат заеднички компромис.

„Најраното можно враќање на учениците е во среда, што значи 10 изгубени работни дена. Затоа го повикуваме членството на СОНК во најбрз можен рок да го одобри договорот. Бараме од Министерството за образование и наука Сојузот да биде вклучен во одлучувањата за надомествувањето на пропуштениот материјал.

Се покажа дека компромис е можен ако средношколците тоа го побараат“, велат од Сојузот на средношколци.

Би можело да ве интересира

Септемвриските плати во основното и средното образование ќе бидат повисоки за 15 oтсто

Антикорупциска оформи предмет за лиценците за софтвер во Владата вредни 26 милиони евра

А1он

Парите од судството Владата ги потрошила за себе, обвинија од судската администрација

Орце Костов

Владата ќе плати десет милиони евра повеќе за безбедност на интернет: Избрана компанија која не понудила најниска цена

Орце Костов

Помали казни за злоупотреба на службена должност бара Владата – се туркаат измени на Кривичниот законик со „европско знаме“

Реконструкција на албанската влада, меѓу новите министри и еден Македонец