maturanti

Македонија

За упис на факултетите со диплома за завршено средно образование во оваа учебна година

А1он
На високообразовните установи, покрај веќе утврдените услови, ќе можат да се запишат и учениците од завршните години од учебната 2019/2020 година со дипломата од завршено
Македонија

Спасовски: Ќе одлучуваме дали учениците да се вратат во училиштата по првомајските празници

Владата по првомајските празници ќе одлучува дали и кога учениците треба да се вратат во училиштата. Техничкиот премиер Оливер Спасовски вели дека се во тек
Магазин

ФОТО: Матурантите танцуваа квадрил и салса

А1он
Деветстотини четириесет и осум матуранти по осми пат денеска на градскиот плоштад „Македонија“ го заиграа танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2014“. Матурантите годинава играа
Магазин

ВИДЕО: Матурантите од Струмица танцуваа квадрил на градскиот плоштад

А1он
По шестти пат матурантите од трите средни општински училишта во Струмица, приредија прекрасна глетка на градскиот плоштад, учествувајќи во најголемата матурска парада во светот. Точно
Македонија

Охридските матуранти по 9-ти пат дел од меѓународната матурска парада

А1он
Четиристотини и педесет матуранти од трите охридски средни училишта ОСУ „Св. Климент Охридски“, ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и ОУТУ „Ванчо Питошески“ денеска точно на пладне
Македонија

Без проблеми помина полагањето на вториот дел од државната матура

А1он
Навреме и без значителни проблеми течеше полагањето на  вториот дел од испитот државна матура денеска, изјави министерот за образование и наука Спиро Ристовски. Од 10 до
Магазин

„Школото заврши“ – концерт во Градски парк

А1он
На Школка во Градски парк вечер ќе има музички настан „Школото заврши“, на кој ќе настапат повеќе  музичари и диџеи. Концертот се одржува втора година, организатор