makedonski brod

Култура

Четириесет години игра и песна со КУД 7-ми Септември, јубилеен концерт утре во Македонски Брод

А1он
По повод 40 години од формирањето на КУД 7-ми Септември од Македонски Брод, утре ќе има организирано концерт на игри и песни, ќе биде отворена
Македонија

Пожарите во земјава не стивнуваат, најсериозна е состојбата вo Македонски Брод, Пехчево и во Делчево

А1он
Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи, војската, полицијата и
Македонија

Поречани блокираа накај Драчево, бараат конечно да се пушти пат од Македонски Брод до Скопје

А1он
Жителите од Поречкиот регион денеска организираа протест изразувајќи незадоволство од повеќедецениското нерешавање на прашањето за изградба на регионален пат меѓу општината Македонски Брод и Скопје.
Македонија

По 30 години извршена реконструкција на Итната медицинска помош во Македонски Брод

А1он
Здравствениот дом во Македонски Брод, во изминатите две години, реализираше бројни инвестиции за унапредување на условите за работа и третман на пациентите. После триесетина години
Македонија

Силјановска Давкова: Референдумот не успеа ама власта заборави на народот

А1он
Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова пред граѓаните на Македонски Брод праша има ли повистинско место да се говори за правото и
Македонија

Кривична пријава против поранешниот градоначалник на Македонски Брод

А1он
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Македонски Брод поднесе кривична пријава против М.В.(59), Љ.Б.(52) и Г.М.(51), сите од Македонски Брод, за сторено кривично дело „злоупотреба на
Македонија

Заменик министерот Павлески во посета на Македонски Брод

А1он
Заменикот министерот за локална самоуправа Дејан Павлески денеска присуствуваше на свеченост по повод отпочнувањето на реконструкцијата на улицата „Партизанска“, во Македонски Брод и изградбата на
Македонија

Шеесетгодишен скопјанец загина во тракторска несреќа во Македонски Брод

А1он
Шеесетгодишен скопјанец загинал во тракторска несреќа во атарот на селото Ковач, Македонски Брод. Како што информираат од МВР, М.С. (60) од Скопје движејќи се со
Македонија

Кривична пријава за поранешен директор на средно училиште за злоупотреба на службена положба

А1он
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Македонски Брод поднесе кривична пријава против Г.М. (58) од Македонски Брод, поранешен директор на средното општинско училиште „Св.Наум Охридски“ во
Македонија

Груевски вети реконструкција на патишта и изградба на фекална канализација и водовод во Македонски Брод

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска во Македонски Брод кажа дека во програмата на кандидатот за градоначалник Милосим Војнески е предвидена реконструкција на патишта, изградба