protokoli

Македонија

(ВИДЕО) Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

А1он
Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените
Спорт

Владата го одобри Општиот протокол за спортски натпревари во услови на пандемија

А1он
На денешната седница, Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да го одобри Општиот протокол за организирање на спортски натпревари во услови на
Македонија

МОН: Заразени под 1 отсто од учениците и кадарот, протоколите се ефикасни

А1он
Министерството за образование и наука информира дека наставата продолжува да се одвива непречено, следејќи ја веќе утврдената динамика и организација. Помалку од еден процент од
Македонија

САС на МПЦ-ОА: Славите да одбележуваат според здравствените препораки

А1он
Во пресрет на претстојните црковни празници, кои православните христијани ги чествуваат како домашни празници и имендени, Светиот Архијерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска
Македонија

Комисија за односи со верските заедници: Домашните слави исклучиво во кругот на семејството

А1он
Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства ширум државата ги чествуваат домашните православни празници, преку соопштение упатува
Македонија

Кривична пријава за лица кои правеле свадба во Арачиново

А1он
Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека поднесена е кривична пријава за лица кои правеле свадба во Арачиново. – На 22 октомври 2020 околу 21.00
Македонија

ВИДЕО: Инспекторите ќе ги празнат и затвораат кафеаните, Пауновски повикува граѓаните да бидат посвесни

А1он
Свеста на граѓаните треба да се издигне на највисоко ниво ако сакаме да се намалат бројките на заразени со Ковид-19. Ниту една инспекција, ниту, пак,
Македонија

Филиповска Грашковска: Инспекциските служби ќе продолжат да функционираат со полн капацитет

А1он
Инспекциските служби кои вршат надзор и контрола на почитувањето на одлуките кои ги носи Владата ќе продолжат со редовни и интензивни контроли на терен и
Македонија

На сила нови ковид мерки, Филипче порача дека состојбата е сериозна и дека болничките капацитети се исполнуваат

А1он
Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, државната администрација треба да го организира работењето од дома или во смени, а капацитетот на јавниот превоз ќе
Македонија

Владата го скрати работното време на кафеаните и наложи целата администрација да работи онлајн или во смени

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната 13-та седница ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време на