Приведени Миленко Неделковски, Александар Пандов и Владимир Панчевски, пред полноќ биле во кафеана во Стајковци

Од:

Полицијата синоќа привела осумнаесет лица кои во кафеана во скопско Стајковци не ги почитувале мерките за заштита од коронавирусот. „А1он“ дознава дека меѓу приведените се новинарот Миленко Неделковски, претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов, разрешениот судија и поранешен претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски и Александар Митовски од „Инфомакс“.

„На 26.02.2021 во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.’6’ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П. (52), работи и во него има гости. Полициски службеници во содејство со Државен пазарен инспекторат извршиле контрола при што во објектот биле затекнати 18 лица кои се приведени во Полициска станица Гази Баба за понатамошна постапка, поради непочитување на мерките за заштита на здравјето од ковид-19. По документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци“, извести МВР.

Друштвото во Стајковци било многу поголемо од приведените, но многумина успеале да избегаат во моментот кога полицијата влегла во објектот.

Акцијата била на иницијатива на Државниот пазарен инспекторат. Директорот Стојко Пауновски за „А1он“ рече дека досега имале неколку дојави дека во кафеаната во Стајковци се прават забави, но во моментот кога инспекторите се појавувале на лице место забавите биле завршени.

Инспекторите синоќа во Стајковци стигнале околу 22 часот, еден час по дозволеното работно време и ја затекнале кафеаната полна, спротивно на протоколите за заштита од Ковид – 19. Полицијата ги привела затекнатите лица, а потоа случајот го документирале инспекторите од Пазарниот инспекторат. Акцијата на полицијата и инспекторите од Државниот пазарен иснпекторат траела неколку часа.

Би можело да ве интересира

33 починати од Ковид-19, регистрирани 949 новозаразени

Жарко Настоски

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1762 пациенти

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 64 пациенти

Ана Ололовска

Од индикаторите ќе зависи дали ќе продолжат рестриктивните мерки и по 20 април, најави Филипче

Ана Ололовска

Владата преку кампања ќе ја подигнува свеста за потребата од вакцинација

Ана Ололовска

Максимум 300 илјади денари за комплексно лекување од Ковид-19 во приватните болници, најави Филипче

Ана Ололовска