protokol

Свет

Лавина од реакции по потпишувањето на протоколот со Русија: Ова е обид да се дисциплинира Србија

А1он
Потпишувањето на дипломатскиот протокол меѓу Србија и Русија, на крајот од Генералното собрание на ОН во Њујорк, предизвика лавина од рекции, како на Западот, така
Македонија

Европратеникот Ковачев: Историските препораки се задолжителни услови во преговарачката рамка

Орце Костов
Доколку веднаш се соопштеше одлуката на историската комисија за Цар Самуил од 2019 година, како и доколку слична одлука беше наменета за Гоце Делчев, немаше
Македонија

Бујар контра Османи: Како министерот седум дена манипулира дека „утре“ ќе го објави протоколот

Кристијан Ландов
Точно седум дена или една недела, помина од првото ветување на министерот Бујар Османи дека протоколот со бугарски желби на кои Македонија се обврзува да
Македонија

ВИДЕО: Маричиќ го демантираше Османи дека протоколот е усогласен со Генчовска

Орце Костов
Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ го демантираше министерот за надворешни работи, Бујар Османи дека билатералниот протокол со Бугарија бил усогласен и дека се чека само
Македонија

(ВИДЕО) Османи: Ако владата го усвои предлогот, јас брзо ќе го потпишам протоколот со Бугарија

Орце Костов
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи по средбата во владата со коалициските партнери рече дека францускиот предлог има европска компонента и билатерална компонента. – Билатералната
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Со овој предлог сме во далеку поповолна позиција

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски после средбата со партнерите од владината коалиција рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во европскиот предлог имаме дефинирано позиции
Македонија

Радев: Европските лидери пред една година сфатија дека проблемот во Македонија се човековите права на нашите сонародници

Орце Костов
Бугарскиот претседател Румен Радев на консултациите за формирање нова влада со партијата Има таков народ откри дека темата за Северна Македонија и дискриминацијата на македонските
Македонија

Нова финта за изигрување на мерките: плаќаат ноќевање за да можат и по 21 часот да останат во хотелските ресторани

Маја Илиевска-Пачемска
Скопјани имаат нова финта за изигрување на мерките за заштита од Ковид – 19 со која, безбедни од инспекција и од полиција, можат да седат
Економија

Предлог-протокол за работа на рестораните за свадби и ноќните клубови ќе биде доставен до Комисијата за заразни болести

А1он
Предлог-протокол за работа на рестораните за свадби и ноќните клубови ќе биде доставен до Комисијата за заразни болести, договорија денеска претставниците од секторот со вицепремиерот
Македонија

Владата донесе протокол за настани во услови на пандемија на кои се присутни медиумите

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната 25-та седница го донесе Протоколот за одржување настани со медиумско присуство во услови на пандемија предизвикана од коронавирусот.