protokol

Македонија

(ВИДЕО) Шахпаска: Градинките почнаа со работа согласно протоколите

А1он
Утрово почнаа со работа установите за згрижување и воспитување на децата согласно протоколите за функционирање во услови на пандемија со Ковид-19. Сите установи во земјава
Македонија

Градинките почнуваат со работа

А1он
Установите за згрижување и воспитување на децата од денеска почнуваат со работа согласно здравствените протоколи. Сите установи во земјава согласно протоколите за функционирање во услови
Македонија

Министерката Шахпаска со директорите на градинките: Прием може да се направи на 19.000 деца

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, заедно со претставници од МТСП, денеска се сретна со директорите на Јавните установи за згрижување на деца-градинките,
Македонија

ВИДЕО: Струмички „Аватар“ повикува на нови журки, инспекцијата бара правна можност да го затвори

Маја Илиевска-Пачемска
Струмичкиот клуб „Аватар“, пререгистриран во кафуле, викендов повикува на нови журки иако за журките со стотици гости минатиот викенд заработи кривична пријава за непочитување на
Македонија

Инцидент во Струга: Локал на седми кат не ги пуштил пазарните инспектори во контрола оти имало свадба, записник правеле од приземје

Маја Илиевска-Пачемска
За празникот Голема Богородица инспекторите на Државниот пазарен инспекторат начекале свадби и веселби по кафеани во Берово, Крива Паланка, Велес и Струга. За сите локали,
Македонија

МВР за журките со стотици гости: Струмички „Аватар“ не ги почитувал мерките, пуштал гласна музика и дозволил присуство на малолетници

Маја Илиевска-Пачемска
Журките со стотици гости во струмичкиот клуб „Аватар“ и непочитувањето на протоколите за заштита од Ковид – 19, покрај гостите кои испратија снимки до редакцијата
Македонија

ВИДЕО: Стотици млади повторно на журка во струмички „Аватар“, клубот пререгистриран во кафуле

Маја Илиевска-Пачемска
Пет дена со журки и бендови во живо, повторно работи струмичкиот клуб „Аватар“ кој во јули беше пломбиран поради непочитување на мерките за заштита од
Македонија

Останува во сила забраната за организирање свечености со музика, одлучи Владата

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната седница го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести да се одбијат барањата за измени на Протоколот за
Македонија

Усвоени протоколите за училиштата: родителите дома ќе им мерат температура на децата, задолжителни маски и дистанца

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната 82 седница го усвои Протоколот за постапување на основните училишта во Република Северна Македонија за реализација на воспитно-образовниот
Македонија

Средношколци на состанок со Комисијата за заразни болести за спроведувањето на наставата

А1он
Претставници од Сојузот на средношколци изутрината присуствуваа на состанокот на Комисијата за заразни болести и им беа презентирани извештаите со деталната состојба со Ковид-19 во