(ВИДЕО) Ковачевски: Со овој предлог сме во далеку поповолна позиција

Од:

Премиерот Димитар Ковачевски после средбата со партнерите од владината коалиција рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори.

dobivaj vesti na viber

„Во европскиот предлог имаме дефинирано позиции за јасно прифаќање на македонски јазик, како и протоколот да не биде во преговарачката рамка.

Преговарачкиот процес и меѓувладината конференција се инкорпорирани во предлогот. После оваа средба целиот предлог ќе биде објавен на веб страната на владата“, рече Ковачевски.
Тој додаде дека денешниот состанок е прв од низата консултативни средби со сите партнери.

„Позицијата во која денес се наоѓаме е далеку поповолна од претходно. За да изградиме заеднички став почнавме широк консултативен процес со опозицијата, граѓанскиот сектор и медумите“, истакна премиерот.

Би можело да ве интересира

Бугарски историчари: Цар Самуил и Охрид се бугарски, прва победа во историските спорови со Македонија

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ: Кривична одговорност за Бочварски и Ковачевски, штетата од 6,5 милиони евра на Буџетот на државата да ја платат од сопствениот имот

(ВИДЕО) Јотова: Францускиот предлог е голем дипломатски успех за Бугарија

Орце Костов

Илхан Ќучук: Ако Мицкоски води кампања со став против Бугарија, тоа ќе го блокира патот на земјата кон ЕУ

Орце Костов

Русија: Во моментов нема основа за мировни преговори

А1он

Арсовски: Ковачевски да се извини на македонскиот народ затоа што ја носи државата кон ново национално предавство

Катерина Павлова-Николовска