Европратеникот Ковачев: Историските препораки се задолжителни услови во преговарачката рамка

Од:

Доколку веднаш се соопштеше одлуката на историската комисија за Цар Самуил од 2019 година, како и доколку слична одлука беше наменета за Гоце Делчев, немаше да се дојде ниту до рамковниот став на Бугарија, ниту до конечното одложување на почетокот на преговорите, смета бугарскиот европратеник Андреј Ковачев.

dobivaj vesti na viber

„Исто како цар Самуил, Гоце Делчев, браќата Миладиновци или кој било друг сонародник преродбеник или револуционер од Македонија, на светската историографија секогаш и било апсолутно јасно дека тие се Бугари и дел од бугарската историја! Доволно е да се отвори произволна странска енциклопедија, различна од онаа што е напишана во Скопје, во која јазикот е, па можете да видите, сите „контроверзни“ историски личности и теми се јасно дефинирани и претставени како целосно бугарски“, рече Ковачев.

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев за последните политички коментари во соседна Република Македонија вели дека не само што нема да помогнат, туку дека ќе го спречат европскиот развој на земјата.

“Признавањето на цар Самуил за бугарскиот император и неговото кралство за Бугарија од македонскиот дел од мешаната историска комисија несомнено е сериозен чекор напред во однос на исполнувањето на Договорот за пријателство и добрососедство од 2017 година и усвојувањето на заедничка историја меѓу Бугарија и Северна Македонија. Верувам дека доколку оваа одлука беше објавена уште во 2019 година, кога беше договорена, како и слично решение за Гоце Делчев, немаше да се постигне ниту Рамковниот став на Бугарија, ниту првичното одложување на преговорите“, тврди Ковачев.

Европратеникот верува дека и покрај острата реторика на некои македонски политичари, договорот, протоколите кон него, преговарачата рамка, објективизацијата на историјата и промените на наставните програми, многу брзо ќе станат факт.

„Колегите од Скопје и претседателот Пендаровски мора да разберат дека тоа не се „препораки“ кои не значат ништо, туку задолжителни услови поставени во преговарачката рамка, кои мора реално да се исполнат за да се способни да го продолжат процесот на приклучување кон ЕУ, не само за правда, не само за нас, туку најмногу за споменот на нашите заеднички бугарски предци. Вистината нема да ги повреди сегашните чувства на луѓето од двете страни на граница, а ќе не направи посилни заедно во нашиот заеднички европски дом“, рече бугарскиот европратеник.

Извор: БГНЕС

Би можело да ве интересира

Додека ние преговараме како учениците ќе ја толкуваат Охридската архиепископија, Бугарите веќе ја присвоија

Орце Костов

Историската комисија не преговара за црковниот статус на МПЦ-ОА

Орце Костов

Тензии на состанокот на историската комисија за предлогот за заедничко чествување на Гоце Делчев

Ана Ололовска

Лавина од реакции по потпишувањето на протоколот со Русија: Ова е обид да се дисциплинира Србија

А1он

Димитров од историската комисија: Македонија треба да направи сериозни измени во учебниците, но не е подготвена за промени

Орце Костов

Македонско-бугарската комисија разговарала за заедничко чествување на Гоце Делчев и за учебниците по историја