Радев: Европските лидери пред една година сфатија дека проблемот во Македонија се човековите права на нашите сонародници

Од:

Бугарскиот претседател Румен Радев на консултациите за формирање нова влада со партијата Има таков народ откри дека темата за Северна Македонија и дискриминацијата на македонските Бугари била поведена пред една година во Европската Унија.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека голем грев било што политичките елити во Софија ги заборавиле своите сонародници во Северна Македонија и што не биле спомнати ниту во договорот за добрососедство од 2017 година ниту кога ГЕРБ го стави првото вето за почеток на преговорите во 2020 година.

„Темата за Северна Македонија како земја што ги дискриминира нашите сонародници почна да се иницира пред една година. Проблемот не е билатерален, туку европски, бидејќи влијае на темелите на ЕУ во однос на критериумите од Копенхаген, недискриминацијата и човековите права. Тогаш европските лидери почнаа да ја разбираат суштината на проблемот, а потоа за време на преодната влада беше развиен пакет 5 плус 1, кој комесарот Вархељ дури го нарече 1 плус 5 бидејќи тоа е најважното прашање – човековите права на нашите сонародници. И ова е изворот на разбирањето на ЕУ меѓу сите лидери и европски институции дека ова прашање мора да се реши. Јас го дадов предлогот да донесеме заедничка одлука, наше главно барање да биде промена на Уставот на РСМ за македонските Бугари да бидат впишани покрај другите државотворни народи. И не само тоа, јас предложив ова да биде предуслов за почеток на преговорите за укинување на ветото“, истакна Радев.

Тој му бил благодарен на францускиот претседател Емануел Макрон затоа што неговиот кабинет континуирано работел со сите европски лидери за да се оствари нивното барање. Радев побара да се прави разлика помеѓу францускиот предлог и протоколот, кој е составен дел од преговарачката рамка, а кој бил разработен во Софија и во Скопје.

„Мора да има разлика кога се вели француски предлог – тоа е формирањето на преговарачката рамка, која го вклучува условот за Уставот, што е исклучително важно, и ова е правична одлука. Но, другиот дел, протоколот, кој е составен дел на рамката, се развива овде и во Северна Македонија. Очекував повеќе од овој протокол бидејќи содржи гаранции и детали за други прашања, со кои францускиот предлог ги гарантира човековите права. Но, нашето културно и историско наследство, историја, учебници, искоренувањето на говорот на омраза, однесувањето на јавните медиуми, се механизам за контрола на овој протокол и токму тој ги обезбедува содржината и механизмите со кои европските институции ќе го контролираат, следат и одлучуваат за овој долг преговарачки процес“, објасни Радев и додаде дека бугарските дипломати интензивно работеле на овие предлози во последните неколку месеци.

Извор: bgnes.bg

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Јотова: Францускиот предлог е голем дипломатски успех за Бугарија

Орце Костов

Илхан Ќучук: Ако Мицкоски води кампања со став против Бугарија, тоа ќе го блокира патот на земјата кон ЕУ

Орце Костов

Аналитичари: Претседателот Румен Радев ја турка Бугарија кон претседателска република

Радев ги закажа парламентарните избори за 2 октомври, привремен премиер е Галаб Донев

Мицкоски: Власта да не го бојкотира референдумот

(ВИДЕО) Седуммина признаа вина за инцидентите пред Собрание, тројца од нив имат по 18 години

Кристијан Ландов