Струмичани славеле роденден и се фалеле на Фејсбук, добија кривични пријави

Од:

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство – Струмица ќе поднесе кривична пријава против Л.К. (36) и Д.К. (44) и двајцата од Струмица, поради постоење основано сомневање дека сториле кривично дело „Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”, казниво по член 206 од Кривичниот законик, соопшти МВР.

„На 5 јануари во домот на првопријавениот во Струмица, организирале роденденска прослава на првопријавениот, на која присуствувале повеќе лица што е спротивно на Одлуката за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи, планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од Ковид-19, предизвикана од вирусот SARS-COV-2, случаите и временскиот период на нивна примена,“ се вели во полициското соопштение.

Второпријавениот Д.К. снимил видеа на кои се гледа присуство на повеќе лица видеосодржини и ги објавил на социјалните мрежи, велат од МВР.

Полицијата ги обезбедила објавените видео содржини од организираната роденденска прослава, ги испрашала вмешаните, а се преземаат и дополнителни мерки за целосно расчистување на случајот, стои во соопштението од МВР.

Би можело да ве интересира

Сопственикот и уште петмина приведени во нерегистриран ресторан кој работел подоцна од дозволеното

Пандов за „А1он“: Некој јави дека политичар седи во кафеаната, ќе си ја платам казната

Маја Илиевска-Пачемска

Осуденик од Идризово и 18 странски државјанки затекнати во локал кој работел по дозволеното време

Запечатена кафеаната во Стајковци која по работното време ги угости  Неделковски, Пандов и Панчевски

Маја Илиевска-Пачемска

Полицијата упадна во дом на струмичанец кој си правел забава со 11 пријатели

Приведени Миленко Неделковски, Александар Пандов и Владимир Панчевски, пред полноќ биле во кафеана во Стајковци

А1он