protokoli

Македонија

Објавен протокол за заштита од коронавирус во судовите

А1он
Основниот кривичен суд Скопје во согласност со препораките на Светската здравствена организација, мерките и протоколите на здравствените власти во земјава за спречување на вирусот Ковид-19,
Македонија

Кривична пријава за ресторанот во Глумово каде беше организирана свадба

А1он
Кривична пријава за непочитување на мерките за заштита од Ковид 19 ќе биде поднесена против угостителскиот објект во село Глумово, каде вчера беше организирана свадба
Македонија

Шилегов: Во автобусите се почитува мерката за исполнетост на капацитетот, ќе ги чекаме препораките на Комсисијата и соодветно ќе одговориме

А1он
Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска соопшти дека бројот на превезени патници во градските автобуси е намален од преку 62 проценти во однос на
Македонија

Акција на МВР и Пазарната инспекција, спречена свадба во Глумово со 300 гости

А1он
Пазарната инспекција и Министерството за внатрешни работи во заедничка акција синоќа во ресторан во Глумово затекнале околу 300 гости кои присуствувале на свадба, што е
Македонија

Пауновски за забранетите прослави: Немаме доволно инспектори, благодарност до сите што ни вршат дојави

Маја Илиевска-Пачемска
Државниот пазарен инспекторат нема доволно инспектори, но оние што ги има максимално се ангажирани во проверки за почитувањето на протоколите за заштита од Ковид-19, вели
Македонија

ЗУПМ: Не бараме милостина, бараме да си го заработиме лебот со музика

Ана Василевска
„Во сите протоколи кои до денес ги предложи Комисијата за заразни болести, а се однесуваат на музичките настапи, не бевме контактирани ниту еднаш. Од таму
Македонија

Владата не ги усвои новите мерки за Ковид-19, прво треба да се менува законот

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната 11-та седница ги разгледа препораките на Комисијата за заразни болести за новите заштитни мерки против ширењето на коронавирусот,
Македонија

Парични казни за кафеаната во случајот „Боемска,“ нема одговорност за Мицкоски

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека „по спроведена претходна постапка и обезбедување на сите релевантни докази, поднело предлог за издавање казнен налог против две физички
Македонија

За три дена 1.366 инспекциски контроли за КОВИД-протоколите и 104 контроли за „викенд без ДДВ“

А1он
Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) вчера изврши девет надзори и 124 контроли во трговски објекти во повеќе градови низ земјава, како и 93 контроли во угостителски
Култура

На „Архангел“ се пее преку маски седнати на столчиња

Ана Василевска
Со строг протокол кој го почитуваат сите до еден почна концертот на „Архангел“ во рамки на „Таксират“. Фронтменот на групата, Ристо Вртев, пред почетокот на