zabrana

Спорт

Короман доби забрана да и се приближува на поранешната девојка

А1он
Поради пријава дека под дејство на алкохол ја нападнал поранешната девојка А. М., обвинителството нареди апсење на поранешниот фудбалер Огњен Короман. Нему му било наредено
Економија

Ќе се корегира забраната за акциски цени: Трговците ќе можат да ги намалат и цените кои Владата со одлука ќе ги намали

Орце Костов
Министерот за економија, Крешник Бектеши истакна дека утре на владината седница ќе има мала корекција на одлуката за забрана на акции која ќе се однесува
Свет

Американските држави Аризона и Ајдахо ги забранија абортусите, освен во исклучителни ситуации

А1он
Властите на сојузните држави Ајдахо и Аризона со закон ги забранија абортусите освен во исклучителни ситуации. Во Аризона е забрането да се прекинува бременоста по
Македонија

Пазарна ќе го затвори „Сити мол“ ако се повтори бенд во живо да ги забавува посетителите

Маја Илиевска-Пачемска
Инспекторите на Државниот пазарен инспекторат вечерва при контрола по дојава, не го затекнале бендот во живо кој во холот на трговскиот ги забавувал посетителите на
Свет

Шпанската покраина Галиција забрани пушење на улица и јавни места како мерка против ширењето на Ковид-19

А1он
Галиција, провинција во северозападна Шпанија, забрани пушење на улици и јавни места како што се кафе-терасите, за да го спречи ширењето на коронавирусот, а мерката
Свет

Трамп забрани трансакции кон кинеските компании-сопственици на TikTok и WeChat

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп издаде извршни наредби со кои се забрануваат сите трансакции на американски лица со кинеските компании „ByteDance“ и „Tensent“, сопственици на
Свет

Британија воведува привремена забрана за француските рибари

А1он
Француското Министерство за земјоделство денеска соопшти дека Велика Британија привремено им забрани на француските рибари да ловат во водите крај Гернзи, остров во Ламанш, во