meso

Македонија

Спречен шверц на месо опасно за здравјето – Камион на грчка фирма носел четири тони месо од дивеч во Македонија

Мобилен тим на Секторот на контрола и истраги спречи шверц на 4,4 тона месо од дивеч ризичен по здравјето на граѓаните, што возач на камион
Економија

Бараат увоз на смрзнато свинско месо без царина за да се намали цената на домашните месни производи за 10 – 15 %

Маја Илиевска-Пачемска
За да може да се намали цената на домашните преработки на месо, неопходно е да се укине царината на увезеното смрзнато свинско месо, рече денес
Економија

Јагнешкото ретко и скапо пред Велигден, традиционално поскапеа и пазарите

А1он
Во пресрет на Велигден, традиционално цените на зелените пазари се повисоки, а тешко се стигнува и до јагнешко. Причина за недостигот е тоа што поголемиот
Свет

Да јадеме помалку месо за да се намали ризикот од нови пандемии, порачуваат експерти на ОН

А1он
Јадењето помалку месо не само што би ја заштитило животната средина, туку може и да помогне во намалување на ризикот од нови пандемии, соопшти Програмата
Свет

Кина: коронавирус откриен во пилешки крилца од Бразил

А1он
Новиот коронавирус при рутинска контрола е пронајден во пилешко месо увезено од Бразил, соопштија денеска кинеските власти. Вирусот во вторникот е пронајден во примероци на
Македонија

АХВ пред Курбан Бајрам апелира да не се купува месо на диви пазари

А1он
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во пресрет на Курбан Бајрам апелира до граѓаните да не купуваат добиток од дивите пазари, туку месо за празникот
Македонија

Африканската чума во Бугарија нема да ја зголеми цената на свинското месо

А1он
Присуството на болеста африканска чума во Бугарија нема да го поскапи свинското месо на македонскиот пазар, смета претседателот на Асоцијацијата на земјоделци, Ефтим Шаклев. -Засега
Економија

Бугарите нема да се „гостат“ со македонско јагнешко за Велигден

А1он
Бугарските тур-оператори масовно ги откажуваат еднодневните екскурзии до земјава поради строгата забрана за увоз на месо. Велат дека не сакаат да си имаат проблеми со