meso

Економија

Свинските месни производи поевтинуваат за околу 30 денари за килограм

А1он
Поевтинување на свинските месни производи за 10 до 15 отсто или за околу 30 денари за килограм, најавија денеска преработувачите, поздравувајќи ја времената владина одлука
Економија

Состанок на месарите по владината одлука за укинување на увозните давачки

А1он
Групацијата за преработка на месо и производство на сувомесни производи при Стопанската комора на Македонија денеска ќе одржи работен состанок на кој ќе расправа за
Економија

Во Македонија не е увезено небезбедно месо од „Валомел“

А1он
На македонскиот пазар не е реализиран узвоз на небезбедно месо од белгиска компанија „Валомел“, која според пишувањата на некои медиуми, наводно извезувала небезбедно месо на
Економија

Одгледувачите на ноеви бараат специјализирани кланици за развој на бизнисот

А1он
Одгледувачите на ноеви бараат специјализирани кланици за развој на овој бизнис. Семејниот бизнис Зоран Стоилков од село Смоларе го води скоро петнаесет години, но со
Економија

Зголемено производството на млеко и свинско месо, намалено на волна и јајца

А1он
Државниот завод за статистика денеска објави дека минатата година биле произведени 403.044 илјади литри кравјо млеко што е за 11, 6 проценти повеќе во однос
Економија

Македонија и официјално извозник на говедско во ЕУ

А1он
Македонија и официјално е ставена на листата земји кои може да извезуваат свежо говедско месо во Европската унија, соопшти денеска директорот на Агенцијата за храна
Македонија

АХВ: Засилени контролите на месото од Бразил, нема основа за забрана за увоз

А1он
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги засили инспекциските контроли за безбедност и квалитет на увозните пратки со месо кои потекнуваат од Бразил поради аферата