socijalni mrezi

Свет

Флорида ќе им забрани на децата под 14 години да користат социјални мрежи

А1он
На Флорида, на децата помлади од 14 години ќе им биде забрането да се приклучуваат на социјалните мрежи од следната година. Станува збор за закон
Македонија

(ВИДЕО) Онлајн медиумите и социјалните мрежи се најчест извор на граѓаните на информации за политика

Орце Костов
Социјалните мрежи, односно онлајн медиумите се најчестите извори за информирање на граѓаните со политички теми и теми поврзани со евроинтеграциите, покажаа резултатите на истражувањето на
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Споделувате ли се и сешто на интернет, помагате во ширење лаги – како да се заштитите

Целта на креаторот на лажна информација е да изгледа толку итна, толку потребна да ве натера веднаш да ја споделите. И ќе го сторите тоа
Македонија

Меџити не сака да дава пари за социјални мрежи како премиерот, ќе реновира тоалети по клиники

Орце Костов
Министерот за здравство Фатмир Меџити не сака да води ПР на социјалните мрежи како премиерот Димитар Ковачевски ниту пак има желба да ги користи. Затоа
Македонија Регион

ВИДЕО: Уапсени осум педофили – децата жртви ги наоѓале на социјалните мрежи

Анита Петровска Рајковиќ
Преку социјалните мрежи мамат малолетници да им достават недолични фотографии или видеа кој подоцна ги делат по групи каде загрижувачки членуваат голем број луѓе. Полицијата
Свет

Јапонија истражува поврзаност на проруска група со прекинот во достапноста на владини интернет-страници

А1он
Јапонските власти истражуваат можна вклученост на проруска хакерска група во кибер-нападот на повеќе официјални владини веб-страници, соопшти главниот секретар Хироказу Мацуно. Тој додаде дека повеќе
Свет

Сајтот што требаше да му ги замени социјалните мрежи на Трамп пропадна по само неколку недели

А1он
Блогот на порaнeшниот претседател на САД, Доналд Трамп, пуштен во употреба минатиот месец откако Твитер и Фејсбук му го забранија пристапот, повеќе не работи. Џејсон
Свет

Индија бара социјалните мрежи да ги отстранат содржините во кои се споменува „индиска варијанта“

А1он
Владата на Индија побара од социјалните мрежи да ја отстранат целата содржина во која се споменува „индиската варијанта“ на коронавирусот. Министерството за информатичка технологија вели
Македонија

Кривична пријава за дебранец кој преку социјалните мрежи упатувал закани до сограѓанин

А1он
Дебарското одделение за внатрешни работи до надлежното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против М.К.(34) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело
Магазин

ВИДЕО: Инфлуенсерка од осум години се фали со 13-годишниот дечко, за мајка ѝ тоа е во ред

А1он
Полицијата во Украина деновиве се заинтересирала за случајот на едно осумгодишно девојче, позната блогерка со над половина милион следачи, која се забавува со 13-годишно момче,