anketa

Свет

Германската крајна десница АфД е на второ место на анкетите, една недела пред европските избори

А1он
Една недела пред милиони Европејци да го изберат новиот парламент, екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (AfD) продолжува да се наоѓа на второто место, и
Македонија

Една четвртина од младите се пречесто на социјалните мрежи, според нив, партиите се најголем извор на неточни информации

Орце Костов
Мнозинството млади луѓе ги одбираат Инстаграм, Фејсбук и Јутуб како најинтересни за следење вести, а вестите за образование, наука и технологија им се најпривлечни. Иако
Македонија

Анкета на ДУИ: Бујар Османи сигурно влегува во вториот круг во изборот за претседател

Орце Костов
Министерот за економија и висок функционер на ДУИ, Крешник Бектеши одговарајќи на новинарски прашања откри дека првичните анкети на партијата велат дека нивниот претседателски кандидат
Македонија

Пад на поддршката за членство во ЕУ, само 24 отсто од граѓаните даваат поддршка за уставните измени

А1он
Нивото на поддршка кај граѓаните за членството во ЕУ оваа година е најниско, вели Марко Трошановски од Институтот за демократија (ИДСЦС), посочувајќи дека анкетните истражувања
Македонија

(ВИДЕО) И „вмровците“ и „сдсмовците“ ја сметаат Бугарија за најголема закана, а Србија е најголем пријател за граѓаните

Орце Костов
Бугарија е најголемиот непријател во очите на македонските граѓани, а земјата се движи во погрешен правец, сметаат најголемиот дел од испитаниците во истражувањето на јавното
Свет

Се помалку Руси ја поддржуваат војната

А1он
Внатрешната анкета спроведена од Кремљ покажува драматичен пад на руската јавна поддршка за продолжување на војната во Украина, пренесува независниот руски медиум Медуза. Резултатите од
Свет

Анкета: Поддршката за инвазијата на Путин кај Русите првпат паѓа под 50 отсто

А1он
Во Русија е спроведено истражување за одлуките на претседателот Владимир Путин од 29 септември до 1 октомври и во неа учествувале 1.610 испитаници, додека статистичката
Македонија

Гаревски испитува за паниката и стравот од битолскиот земјотрес од минатиот месец и скопскиот од 1963

Маја Илиевска-Пачемска
„Битолскиот земјотрес од 2022 – нивото на паниката и стравот“ е насловот на прашалникот кој од синоќа е достапен за сите граѓани во земјава, а
Македонија

Анкета на Рејтинг: 52,5% од граѓаните на Скопје се согласуваат дека состојбата во градот е подобрена во последните 4 години

А1он
Во рамки на редовните истражувања за потребите на Град Скопје, Агенција Рејтинг спроведе анекта за задоволството на граѓаните од работата на градската власт. Во рамки
Свет

Анкета: Американците се подготвени да примаат пониска плата, само да работат од дома

А1он
Голем број Американци велат дека би биле подготвени да работат за пониска плата, да се откажат од слободните денови или да работат повеќе, само доколку