anketa

Истражувања Македонија

Анализа: Сите предизборни анкети промашени, истражувачите и овој пат се повикуваат на статистичка грешка

А1он
Ниту една предизборна анкета за предвремените парламентарни избори не го погоди изборниот резултат. Истражувачите се едногласни во ставот дека доколку се земе предвид можноста за
Македонија

МОН: Мнозинството наставници и родители се за отворање на училиштата во септември

А1он
Мнозинството анкетирани директори на училишта, наставници и родители се за повторно отворање на училиштата со настава во училница или комбиниран модел на настава во училница
Македонија

Директорката на „Стратум“: Во анкетата нема грешка

Кристијан Ландов
Нема грешка во податоците на анкетата кои покажуваат дека вкупниот резултат е 101 отсто, бидејќи поединечните проценти кои во себе содржат децимали се претставени како
Македонија

Анкета на „Стратум“: 70 отсто од граѓаните не се согласуваат за избор на премиер на национална основа, СДСМ ќе формира влада

Кристијан Ландов
Резултатите од анкетата на компанијата за истражување и развој „Стратум РиД“ покажуваат дека коалицијата СДСМ и Беса од граѓаните се перципира како победничка и има
Македонија

Брима Галуп ги демантира лагите на Момироски, „Курир“ и „Нетпрес“, анкетата во која имаат предност СДСМ и Беса ја спровеле тие и е точна

Кристијан Ландов
Агенцијата „Брима Галуп“ ги демантира медиумите кои објавија дека анкетата со водство на СДСМ и Беса од 6,2 отсто пред ВМРО-ДПМНЕ не била спроведена. Од
Видео Македонија

(ВИДЕО) Скопје прва вечер по укинувањето на полицискиот час: Се чувствуваме слободни!

Габриела Димковиќ-Мишевска
Граѓаните шетаат по улиците, плоштадите, парковите, а голем број млади возеа велосипеди покрај кејот, спортуваа, се дружеа. Вакава беше сликата во Скопје на првата вечер
Видео Македонија

(ВИДЕО) Граѓаните не се плашат да одат на летување: Едвај чекаме да ги отворат границите

Моменталната состојба со коронавурсот ги отвори дилемите и во однос на летните одмори – да се летува или не, надвор од државата? Додека дел од
Видео Македонија

(ВИДЕО) Анкета: Поврзаноста на коронавирусот со 5G мрежата е теорија на заговор

За разлика од пред околу еден месец кога преку бројни коментари на социјалните мрежи се водеа дебати каде дел граѓани тврдеа дека за ширењето на
Македонија

ИДСЦС: Јавните претпријатија немаат формален систем за мерење на задоволството на граѓаните од јавните услуги

А1он
Истражувањата направени од Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ – Скопје (ИДСЦС), покажуваат дека многу мал број од јавните претпријатија користат системи за мерење на задоволството
Свет

Анкета: Во време на криза рејтингот на Трамп се покачи за еден процент

А1он
Во време на епидемија на коронавирус во САД, рејтингот на претседателот Доналд Трамп се искачи на максимално ниво по стапувањето на функција, иако неговата работа