istrazuvanje

Македонија

ИКС: Најголемите партии се и најголеми сејачи на токсични наративи

Орце Костов
Институтот за комуникациски студии (ИКС) го објави третиот извештај во рамки на истражувањето „Мерење на политички штетни наративи“ (ШТЕТ-НА), сублимат на податоците од мониторингот на
Македонија

Галуп Интернешенел: Само петтина од Македонците очекуваат 2024 да биде подобра од 2023 година

Орце Костов
Само 20 проценти од граѓаните во земјава очекуваат 2024 година да биде подобра од 2023 (светскиот просек е 39%), 34 отсто сметаат дека ќе биде
Свет

Секој четврти Европеец смета дека неговата финансиска состојба е „несигурна“

А1он
Секој четврти Европеец ја опишува својата финансиска состојба како „несигурна“, повеќе од половината веруваат дека постои сериозен ризик да стане несигурна во наредните месеци, а
Свет

Истражување: Повеќе од 18.000 малолетни деца-бегалци исчезнале во Европа во последните три години

А1он
Според анализата на новинарската група „Изгубени во Европа“ (Lost in Europe), во која соработуваат репортери од лондонски Гардијан, холандскиот сервис ВПРО, германски РББ и други
Економија

За да купат „Ајфон“, Македонците треба да работат речиси најдолго од сите Европјани

А1он
Цели 76 дена треба да работи македонски работник со просечна плата за да го купи најновиот модел на „Ајфон“, покажува „Ајфон индексот“ на компанијата „Веривокс“,
Свет

Германците повеќе се плашат од Трамп, отколку од коронавирусот

А1он
И покрај коронавирусот, Германците се оптимисти и имаат толку малку стравови колку што одамна не се случило, покажува изненадувачкиот резултат од ново истражување, според Дојче
Македонија

Истражување: Само шест проценти од директорите во јавните претпријатија се жени

А1он
Според анализата на Институтот за демократија, со јавните претпријатија во нашата држава најчесто управуваат мажи, при што само шест проценти од директорите се жени. –
Македонија

„Економист“: Македонија на 77 место од 167 држави, во категоријата „хибридни режими“

А1он
Демократијата во Македонија се подобрила за едно место и сега се наоѓа на 77 место (од 167 држави) со 5,97 поени, веднаш после Сингапур. Скалата
Магазин

Истражување: Бучавата од луѓето е огромен светски загадувач

А1он
За науката и досега беше познато дека човечката бучава може да има негативно влијание на некои животни, но ново истражување на Кралскиот универзитет во Белфаст,
Економија

Како доларот ја зајакна позицијата на американскиот претседател Доналд Трамп

А1он
Со површна проценка може да се утврди дека САД не се баш идеален кандидат за работа со управување со светските резерви на пари. Јавниот долг