ekonomist

Регион

„Економист“: Турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган стапува на светската сцена

Горјан Грнчаровски
Иако земјите во светот мислат дека мултилатералниот спор за водните територии што Турција ја доближи до војна со Грција е сложен, за турскиот лидер Реџеп
Македонија

„Економист“: Македонија на 77 место од 167 држави, во категоријата „хибридни режими“

А1он
Демократијата во Македонија се подобрила за едно место и сега се наоѓа на 77 место (од 167 држави) со 5,97 поени, веднаш после Сингапур. Скалата
Македонија

„Економист“: Северна Македонија помеѓу државите кои најмногу напредуваа во 2019 година

А1он
Весникот „Економист“ ја вбројува нашата земја во државите кои дале најмногу причини за среќа и оптимизам во 2019 година. Во текстот на „Економист“ насловен „Која
Свет

ЦИА објави оглас во „Економист“, бара патриоти професионалци

А1он
Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) објави оглас за работа во британскиот неделник „Економист“, во кој бара влијателни, патриоти професионалци од различно потекло, со животно искуство“.
Свет

Економист: Грците ја започнаа играта со преименување аеродроми со цел да се нервираат соседите

А1он
Британскиот весник „Економист“ објави текст во врска со именувањата на аеродромите на Балканот со имиња кои ги вознемируваат соседите. Текстот со наслов „Терминали со став:
Македонија

СДСМ: И Економист предупредува дека Македонија е на пат кон авторитарен режим

А1он
„Граѓаните на Македонија имаат итна потреба од нова реформска Влада! Македонија е на пат да стане авторитарен режим со власта во заминување на Никола Груевски,
Свет

Лотарија на живот: Mакедонија не е меѓу 80. земји каде е добро да се роди бебе во 2013.

А1он
Каде не носи и извлекува лотаријата на животот? Угледниот „Економист“ ги објави истражувањата на сестринската фирма Economist Intelligence Unit (EIU). Направени се истражувања која земја