zakana

Македонија

(ВИДЕО) И „вмровците“ и „сдсмовците“ ја сметаат Бугарија за најголема закана, а Србија е најголем пријател за граѓаните

Орце Костов
Бугарија е најголемиот непријател во очите на македонските граѓани, а земјата се движи во погрешен правец, сметаат најголемиот дел од испитаниците во истражувањето на јавното
Регион

„Ќе земам пушка и ќе ги убијам сите жители на Рума“, се заканил маж кој за брзо време е уапсен и е во притвор

А1он
Уште едно лице е уапсено поради предизвикување паника и неред. Тој се заканил дека „ќе земе пушка и ќе ги убие сите жители на Рума“.
Регион

Итно апсење во Ниш: Полицијата приведе малолетник кој најави дека ќе бидат убиени над 30 луѓе

А1он
Во Ниш денеска е уапсен 17-годишно момче поради сомнение дека вчера на својот Инстаграм профил напишал дека денеска во Ниш ќе бидат убиени над 30
Македонија

„Ти си следна“, 16-годишник од Скопје доби кривична – се заканувал по живот на класната

Малолетник, на возраст од 16 години доби кривична пријава поради загрозување на безбедноста. Средношколецот на социјалните мрежи постирал фотографии со закана по живот кон професори.
Македонија

Бугаринот Стојанов нуди 200 евра за името на македонски полицаец-Чак Норис е одговорот од Македонија

Анита Петровска Рајковиќ
По инцидентите со бугарски државјани на граничниот премин Деве Баир, најгласниот од нив, претседателот на бугарската фондација „Македонија“ Виктор Стојанов, кој објави видео од туркањето,
Македонија

Скопјанец со нож и се заканувал на битолчанка и на нејзиното дете

А1он
На 12.11.2022 во 3.50 часот во Крушево од полициски службеници од СВР Битола лишен од слобода е И.Ф.(61) од Скопје, затоа што според пријавеното околу
Македонија

Прилепчанка јавно ѝ се заканувала на адвокатка, доби кривична пријава

А1он
68-годишна жена од Прилеп, лута поради загубен судски спор, јавно ѝ се заканувала на адвокатка од градот и поради ова добила кривична пријава, соопшти МВР:
Македонија

Подигнато обвинение против гостиварец што му се заканувал на премиерот преку социјалните мрежи

А1он
Основното јавно обвинителство Гостивар денеска поднесе Обвинителен предлог против 28-годишен жител на Гостивар, кој го сторил кривичното дело – Загрозување на сигурноста од член 144