garevski

Македонија

Добра и лоша вест за мостот кај Железничка – нема сериозни оштетувања, но за пуштање ќе мора да се почека

Анита Петровска Рајковиќ
Мостот кој беше опожарен, а кој ги поврзува Железничка и Ист гејт нема сериозни оштетувања и неговата санација ќе биде полесна, односно се работи за
Македонија

Гаревски испитува за паниката и стравот од битолскиот земјотрес од минатиот месец и скопскиот од 1963

Маја Илиевска-Пачемска
„Битолскиот земјотрес од 2022 – нивото на паниката и стравот“ е насловот на прашалникот кој од синоќа е достапен за сите граѓани во земјава, а
Македонија

Гаревски: Не се очекуваат афтершокови по синоќешниот земјотрес, скопјани може да бидат спокојни

Нема опасност од нови поголеми земјотреси по синоќешниот, кој иако не беше од скопското епицентрално подрачје, го стресе и Скопје, вели професорот Михаил Гаревски, директор
Македонија

(ВИДЕО) Гаревски: Не очекувам посилен земјотрес од 5 степени во Охрид

А1он
Професорот и директор на ИЗИС, Михаил Гаревски, во интервју за Макфакс смирува дека не очекува посилен земјотрес од 5 степени по Рихтер во Охрид, но