most

Свет

Во Џенова отворен мост две години по трагедијата во која загинаа 43 лица

А1он
Две години по трагичното уривање на мостот во Џенова, кога загинаа 43 лица, италијанскиот премиер Џузепе Конте вечерва официјално отвори нов мост во пристанишниот град
Македонија

МОСТ: Прелиминарната оценка е дека изборите поминаа во фер и демократска атмосфера

А1он
Изборите поминаа во фер и демократска атмосфера. Граѓаните повторно учествуваа во изборен процес во кој слободно можеа да ја изразат својата волја. Изборната администрацијата ефикасно
Македонија

МОСТ: Резултатите се тесни, не сме во можност да проектираме мандати

Ана Василевска
Граѓанската асоцијација МОСТ го следеше денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок, биле распоредени исто толку набљудувачи,
Македонија

МОСТ: Гласач во Кичево го фотографирал ливчето, интервенирала полицијата

Ана Василевска
Набљудувачите на МОСТ информираат дека на гласачкото место 0755, с. Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го ставил во гласачката кутија. По
Македонија

МОСТ: Одзивот е близу 30 отсто во сите ИЕ, најслабо во шестката

А1он
Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од ПВТ програмата (паралелно сумирање на
Македонија

МОСТ: Најголем одѕив до 10 часот во ИЕ 3, гласањето се одвива без неправилности

Ана Василевска
Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а гласањето се одвива безбедно, со
Македонија

МОСТ: Гласањето тече без неправилности, се почитуваат и здравствените протоколи

Ана Василевска
Со вкупно 900 набљудувачи распределени на 696 гласачки места, граѓанската асоцијација МОСТ го следи процесот на денешното гласање со што се покриени 20% од вкупниот
Македонија

МОСТ ќе ги следи изборите со близу 900 набљудувачи

А1он
Граѓанската асоцијација МОСТ, ќе ги следи предвремените парламентарни избори со близу 900 набљудувачи на 696 гласачки места избрани спооред случаен и репрезентативен примерок. Ќе бидат
Македонија

Алексов: Вклучените во изборниот процес да ги почитуваат стандардите и протоколите за заштита на здравјето на граѓаните

А1он
Секој од чинителите на изборите има своја одговорност и доколку не се почитуваат мерките за заштита на здравјето и протоколите, ќе настане хаос и што