evrointegracii

Uncategorized

Македонската евроинтеграција во 2023: Уставните измени го блокираа патот на земјата кон ЕУ

А1он
Во текот на 2023 година Северна Македонија продолжи со реализацијата на својата втора стратешка определба по членството во НАТО – зачленувањето во Европската Унија. По
Македонија

Димитров: Јазикот и идентитетот не може да бидат пречка за интеграцијата

А1он
Македонскиот јазик и идентитет не може да бидат пречка за интеграција во Унија чија културна и јазична различност е вредност што треба да се почитува
Регион

Брнабиќ: Србија сака забрзување на евроинтеграциите и силно ги поддржува соседите за членство во ЕУ

А1он
Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави денеска на Самитот на Берлинскиот процес дека Србија сака да го забрза процесот на интеграција во ЕУ и силно да
Македонија

(ВИДЕО) Османи: Да бидеме смирени и одговорни, очекуваме пристојна разрешница на нашите европски интеграции

А1он
Да бидеме смирени и одговорни. Премногу вложивме, премногу постигнавме, и што е најважно, премногу сме блиску за да си дозволиме да ја пропуштиме оваа шанса,
Македонија

Борисов: Со Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија
Македонија

Османи: Влегуваме во клучната година за евроинтеграциите

А1он
Во Владата на Република Македонија, се одржа 40 состанок на Работниот комитет за европски интеграции (РКЕИ), кој го водеше Заменик претседателот на Владата задолжен за