protokoli

Македонија

Комисија за односи со верските заедници: Домашните слави исклучиво во кругот на семејството

А1он
Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства ширум државата ги чествуваат домашните православни празници, преку соопштение упатува
Македонија

Кривична пријава за лица кои правеле свадба во Арачиново

А1он
Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека поднесена е кривична пријава за лица кои правеле свадба во Арачиново. – На 22 октомври 2020 околу 21.00
Македонија

ВИДЕО: Инспекторите ќе ги празнат и затвораат кафеаните, Пауновски повикува граѓаните да бидат посвесни

А1он
Свеста на граѓаните треба да се издигне на највисоко ниво ако сакаме да се намалат бројките на заразени со Ковид-19. Ниту една инспекција, ниту, пак,
Македонија

Филиповска Грашковска: Инспекциските служби ќе продолжат да функционираат со полн капацитет

А1он
Инспекциските служби кои вршат надзор и контрола на почитувањето на одлуките кои ги носи Владата ќе продолжат со редовни и интензивни контроли на терен и
Македонија

На сила нови ковид мерки, Филипче порача дека состојбата е сериозна и дека болничките капацитети се исполнуваат

А1он
Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, државната администрација треба да го организира работењето од дома или во смени, а капацитетот на јавниот превоз ќе
Македонија

Владата го скрати работното време на кафеаните и наложи целата администрација да работи онлајн или во смени

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната 13-та седница ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време на
Македонија

Објавен протокол за заштита од коронавирус во судовите

А1он
Основниот кривичен суд Скопје во согласност со препораките на Светската здравствена организација, мерките и протоколите на здравствените власти во земјава за спречување на вирусот Ковид-19,
Македонија

Кривична пријава за ресторанот во Глумово каде беше организирана свадба

А1он
Кривична пријава за непочитување на мерките за заштита од Ковид 19 ќе биде поднесена против угостителскиот објект во село Глумово, каде вчера беше организирана свадба
Македонија

Шилегов: Во автобусите се почитува мерката за исполнетост на капацитетот, ќе ги чекаме препораките на Комсисијата и соодветно ќе одговориме

А1он
Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска соопшти дека бројот на превезени патници во градските автобуси е намален од преку 62 проценти во однос на
Македонија

Акција на МВР и Пазарната инспекција, спречена свадба во Глумово со 300 гости

А1он
Пазарната инспекција и Министерството за внатрешни работи во заедничка акција синоќа во ресторан во Глумово затекнале околу 300 гости кои присуствувале на свадба, што е