protokoli

Македонија

Заев: Покрај паричната казна, постои можност и да се затвори угостителски објект ако не ги почитува мерките

А1он
Премиерот Зоран Заев побара разбирање за новите мерки за заштита од вирусот и повика како што се почитуваат барањата на уметниците и на различни економски
Македонија

Комисијата за заразни болести: Препораките за новите мерки се темелат врз анализата на епидемиолошката состојба и анкетите од новозаразените со Ковид-19

А1он
Комисијата за заразни болести е зачудена од нападите и квалификациите кон неа од Независната угостителска комора со оглед на тоа што Комисијата во изготвување на
Македонија

НУК: Не ни требаат крпеници од протоколи, доброволно ќе ги затвориме објектите

А1он
Не ни требаат крпеници од протоколи, доброволно ќе ги затвориме објектите на две недели, реагира денеска Независната угостителска комора (НУК) по вчерашното донесување на најновите
Македонија

Влада: Нема повеќе ди-џеи и пејачи во кафулиња и ресторани, на една маса ќе седат најмногу по четворица

А1он
Владата на осмата седница ги усвои заклучоците од состанокот на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, со кои се предлагаат мерки за спречување
Македонија

Казнети 38 гости во „Мош“ бидејќи не носеле маски, сопственикот приведен во станица

А1он
Денеска околу 00:30 часот од страна на полициски службеници приведено е лицето М.Д. (41) од Скопје, кое е задржано во ПС Центар. Лицето е приведено
Видео Македонија

ВИДЕО: Турбофолк забава и во Битола, локалите посилни од инспекциите и државата

Кристијан Ландов
Забави во сред пандемија и пораст на бројот на заболени се организираат и во Битола. Со клубски светла и разиграни гости на турбофолк музика, помина
Видео Македонија

ВИДЕО: Куп млади се гужваа во струмички „Аватар“, ниту дистанца, ниту маски

Кристијан Ландов
Струмичани и вчеравечер до доцна во ноќта се забавуваа со диџеј, а потоа и со српскиот рапер Девито во струмичкиот клуб „Аватар“. Објектот кој е
Македонија

Најавени 16 пријави за угостителски објекти, се прават свадби, не се почитуваат протоколите и работното време

А1он
Најмалку 16 пријави, кривични или прекршочни со платни налози, ќе поднесе Пазарниот инспекторат против угостителски објекти во Скопје, Тетово и во Струмица, откако при инспекциите
Македонија

ВИДЕО: Забава сред Скопје, казна и за „Гнездо“ поради непочитување на протоколите

А1он
Непочитување на протоколите за заштита од коронавирусот, утврди Пазарниот инспекторат во локалот „Гнездо“ лоциран на улица Македонија. Гостите до доцна во вечерта се забавуваа во
Видео Македонија

ВИДЕО: Наместо да биде затворен, во скопскиот локал и вечерва ќе пее Владо Георгиев

Кристијан Ландов
Во скопскиот локал „Мош“ каде вчеравечер не се почитуваа протоколите за заштита од коронавирус, вечерва повторно ќе се одржи журка со истиот српски пејач, Владо