inspekciski sovet

Македонија

Николовски: Е-инспектор почнува со примена во пазарен, трудов и управен инспекторат

А1он
Имплементацијата на електронскиот систем е-инспектор започнува со примена во трите клучни инспекторати – Државниот пазарен инспекторат, Државниот трудов инспекторат и Државниот управен инспекторат. Останатите инспекциски
Македонија

За една недела, биле издадени 13.957 решенија за изолација

Кристијан Ландов
Државниот санитарен инспекторат издал скоро 14 илјади решенија за изолација за една недела, посочи претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Грашкоска. Таа кажа дека прекршоци регистрираат
Македонија

Инспекциските служби извршиле 5718 надзори и контроли од 28 декември до 3 јануари

А1он
Седум инспекциски служби од 28 декември до 3 јануари извршиле вкупно 5718 надзори и контроли. Информирајќи одделно по инспекторати, претседателката на Инспекциски совет Магдалена Грашкоска
Македонија

Пет затворени угостителски објекти во изминатата недела, два од нив во новогодишната ноќ

А1он
Споредено со периодот од 21 до 27 декември, кога беа затворени 13 угостителски објекти, за повеќе од 60 проценти е намален бројот на угостителски објекти
Македонија

(ВИДЕО) Грашковска: Да се почитуваат мерките и за претстојните празници, ќе се провери дали се прекршени и за прославата од ДУИ

А1он
Граѓаните биле совесни за новогодишната ноќ која поминала мирно и безбедно и без многу прекршувања на протоколите за заштита од Ковид-19. Претседателката на Инспекцискиот совет
Македонија

ВИДЕО: Зголемен бројот на угостители кои не ги почитуваат протоколите за работа, засилени контроли за празниците

А1он
Бројот на угостителски објекти кои не ги почитувале протоколите за работа во изминатиата недела се зголемил за 50 проценти во однос на неделата пред тоа.
Македонија

Седумте инспекциски служби спровеле 6944 надзори и контроли од 7 до 16 декември

А1он
Инспекциските служби кои вршат надзор и контрола на почитувањето на протоколите кои ги носи Владата ќе ги интензивираат контролите на терен за да придонесеме за
Македонија

Николовски најави решавање на проблемите на инспекциските служби

А1он
Сериозен е проблемот со просторните услови за инспекциските служби, кадровскиот потенцијал, кои опстојуваат со години, истакна денеска вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот,
Македонија

Државните инспектори за една недела извршиле 4.080 контроли, затвориле два угостителски објекта за непочитување на здравствените протоколи

А1он
Во периодот од 23 ноември до 29 ноември од страна на седумте инспекциски служби се извршени вкупно 4.080 контроли, по основ на почитување на здравствените
Македонија

ВИДЕО: Зголемените надлежности на инспекциските служби даваат резултат, вели Филиповска-Грашкоска

А1он
И покрај зголемениот број контроли во ноември сепак се детектирани помал број прекршувања на протколите со што се потврдува дека зголемените надлежности на инспекциските служби