izolacija

Македонија

Не се објавуваат име и презиме, позитивните од денес со матичен број си ги преземаат решенијата за изолација од сајтот на ДСЗИ

Маја Илиевска-Пачемска
Позитивните пациенти на коронавирус и нивните контакти од денес можат да си ги преземат решенијата за изолација од сајтот на Државниот санитарен и здравствен инспекторат
Македонија

Костадиновска-Стојчевска: Сè ќе издржам, и да ме колнете и да ми пишувате дека ќе одам во затвор, ниту шетавме низ собрание ниту бевме таму за кафе

А1он
Пратеничката Бисера Костадиновска-Стојчевска од СДСМ која денеска се појави на собраниска седница облечена во скафандер, бидејќи е позитивна на Ковид-19, а опозицијата најави дека за
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Пратениците болни од Ковид-19 да се вратат во изолација, ќе следува кривична пријава

А1он
„Пратениците болни од Ковид-19 веднаш да се вратат во изолација, зошто ќе поднесеме кривична пријава, за нив и за сите кои го дозволиле нивниот влез
Македонија

За една недела, биле издадени 13.957 решенија за изолација

Кристијан Ландов
Државниот санитарен инспекторат издал скоро 14 илјади решенија за изолација за една недела, посочи претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Грашкоска. Таа кажа дека прекршоци регистрираат
Македонија

Јавно ќе се објавуваат имињата на оние кои треба да се во самоизолација

Маја Илиевска-Пачемска
Здравствените власти во соработка со правници ја разгледуваат можноста јавно да објавуваат списоци на лица кои треба да бидат во самоизолација. На ваков чекор се
Македонија

За четири дена 19 починати, 187 новозаразени и 1136 лица во изолација поради коронавирусот

Маја Илиевска-Пачемска
Последните четири дена расте бројот и на заболени и на починати и на луѓе ставени во изолација поради коронавирусот. Од петокот, кога скокна бројката на
Економија

„Тинекс“ призна грешка за мувлосаните мандарини доставени на скопјанка во изолација

Компанијата „Тинекс“ утврдила недоследности во однос на квалитетот на овошјето и зеленчукот и грешки во извршувањето на задачите од страна на лицата одговорни за подготовка
Македонија

Ќе се воведува задолжителна изолација на сите граѓани кои се тестирале за Ковид-19, а чекаат резултати

Мери Јордановска
Владата на вечерашната седница го задолжила Министерството за здравство да подготви и за наредната седница на Владата да достави предлог – уредба со законска сила
Македонија

Полицискиот час изминатото деноноќие го прекршиле 79 лица, 42 приведени

А1он
Седумдесет и две лица не ја почитувале забраната за движење во изминатиото деноноќие на ниво на цела држава. Приведени се 42 лица,а за другите ќе