inspekciski sovet

Македонија

Филиповска-Грашковска: Има помалку непочитувања на протоколите, најверојатно поради зголемените ингеренции на инспекторите

А1он
Помалку непочитувања на здравствените протоколи забележале инспекциските служби во текот на минатата недела, што според претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска-Грашкоска, најверојатно се должи на
Македонија

Пауновски: Молиме Бога инспекторите да се живи и здрави, нови вработувања следната година

Маја Илиевска-Пачемска
Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека следната година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на инспекторатот, Стојко Пауновски, вели дека
Македонија

Филиповска Грашковска: Инспекциските служби ќе продолжат да функционираат со полн капацитет

А1он
Инспекциските служби кои вршат надзор и контрола на почитувањето на одлуките кои ги носи Владата ќе продолжат со редовни и интензивни контроли на терен и
Македонија

Филиповска-Грашкоска: Медицинските лица утврдуваат кој добива решение за изолација поради контакт со Ковид-19

А1он
Медицинските лица кои ги спроведуваат епидемиолошкие анекти утврдуваат дали лицето кое има контакт со забоелен од Ковид-19 е од низок, среден или висок ризик и
Македонија

ВИДЕО: За една недела 13 прекршувања на уредбите и протоколите при транспорт на работници во Штип, Кавадарци и Скопје

А1он
Транспортниот инспекторат од 10 до 16 јуни, при 274 надзори, забележал 13 прекршувања на уредбите и протоколите, од кои три кај посебен меѓуопштински линиски превоз
Македонија

ВИДЕО: Хотелиерите правилно да го применуваат протоколот за работа, апелира Инспекцискиот совет

А1он
Хотелиерите, кои го очекуваа протоколот за работа што треба да стапи во сила в понеделник (22 јуни) сериозно да пристапат кон правилна примена на сите
Македонија

Пазарните инспекциски контроли од денеска засилени со финансиска полиција

А1он
Пазарните инспектори од денеска ќе вршат контрола на угостителските објекти заедно со претставници на финансиската полиција кои имаат законско право да вршат легитимирање на гостите.
Македонија

(ВИДЕО) Филиповска-Грашкоска: Ќе се постапува драстично при прекршување на протоколите

А1он
Засилени контроли и строго постапување на инспекторите кон оние што не ги почитуваат препораките за спречување на коронавирусот најави денеска претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена
Економија

ВИДЕО: Келнерите ќе можат да бараат лична карта при влез во ресторан, а казнувањето на угостителите е одложено за 10 дена

Кристијан Ландов
Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот на Пазарниот инспекторат, Стојко Пауновски.
Економија

ВИДЕО: Од 4 до 11 мај 3.690 инспекциски надзори, да се почитуваат мерките и протоколите до укинувањето

А1он
Спроведени се 3.690 вонредни инспекциски надзори за почитување на мерките и препораките од Владата за спречување на ширење на корона вирусот од 4 до 11