inspekcija

Македонија

Како новороденчето добило сепса – Вонреден инспекциски надзор во прилепската болница по смртта на бебето

Анита Петровска Рајковиќ
Државниот санитарен и здравствен инспекторат ќе изврши вонреден инспекциски надзор во прилепската болница по смртта на новороденчето старо десетина дена. Според информациите детето починало од
Македонија

Oпштинските инспекциски служби немаат соодветна опрема за инспекциски надзор, а немаат и возила или компјутери

А1он
НВО Инфоцентарот заедно со партнерските организации Спектар од Крива Паланка и Центарот на заедницата на општина Струга, во јуни годинава, спроведе анонимна он-лајн анкета, преку
Македонија

Николовски на средба со инспекторите: Законот мода да важи за сите, а протоколите да се почитуваат

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, вчеравечер на работна средба со дел од
Македонија

Инспекциските служби работат со поголеми овластувања, извршени 742 контроли, објект во Гостивар затворен на лице место

А1он
Од вчера стапија на сила новите измени и дополнувања на Законот за заштита на задравјето на населението од заразни болести. Со тоа и инспекциските служби
Македонија

Затворено кафулето во Тетово каде гостин се преставуваше како советник на Заев и ги бркаше инспекторите

Кристијан Ландов
Пазарните инспектори го пломбираа кафулето во Тетово, каде претходно беа навредувани од гостин кој се претстави како советник на премиерот Зоран Заев и беше приведен.
Македонија

Сигурни градови, Маалски полицаец, Комунална полиција и Е-инспектори за ред и правда

А1он
Нов концепт за сигурност во сообраќајот „Сигурни градови“ (Safe City), особено во урбаните центри, финализирање на концептот „Маалски полицаец“, модернизација на граничните премини со инсталирање
Македонија

ВИДЕО: Затворено кафулето во Бисер кое правеше забава со средношколци

Маја Илиевска-Пачемска
Државниот пазарен инспекторат го затвори кафулето кое организираше првосептемвриска забава со средношколци во трговскиот центар Бисер во Аеродром. „Денес беше денот за затворање по редовна
Македонија

Десетмина охридски угостители добија казни од по 7.000 евра за бесправно изградени тераси и шанкови

А1он
Поради зголемениот број на посетители во Охрид, во текот на изминатиот продолжен празничен викенд, екипи на Инспекторатот при Општина Охрид во координација со инспекторите на
Македонија

Вечерва инспекторите влегуваат во „Градиште“, ќе казнуваат за хаосот од претходните денови

А1он
На трите плажи „Градиште“ не се почитувала дистанцата од два метри како мерка за заштита од коронавирусот, но пазарните инспектори немаат казнето ниту една од
Видео Македонија

ВИДЕО: На плажите во Охрид наместо со маски се оди со маси и столици, мерките ретко кој ги почитува

Кристијан Ландов
Охридските и плажи се наполнија за викендов, а посетителите оставаат впечаток како да не се плашат од коронавирусот имајќи во предвид дека ретко кој ги