inspektori

Регион

Во Србија се уапсени десетина даночни инспектори поради злоупотреба на функцијата

А1он
Во акцијата на Управата за криминалистичка полиција, во соработка со Вишото јавно обвинителство во Белград, денеска се уапсени десет даночни инспектори поради злоупотреба на положбата,
Uncategorized Економија

Бектеши: Комисијата за заштита на конкуренцијата не презема мерки за цените, а поминавме неколку кризи

Орце Костов
Министерот за економија Бектеши информираше дека во делот на заштита на потрошувачите започнат е процес за зајакнување на надлежностите на Комисијата за заштита од конкуренцијата,
Македонија

Не чини состојбата во државните инспекторати – едвај работат со половина кадар, покажа ревизијата

А1он
Државните инспекторати во земјава работат со едвај 50 проценти кадровски капацитет, а доколку во наредниот период не се реализираат нови вработувања, постои ризик неколку инспекторати
Македонија

Николовски на средба со инспекторите: Законот мода да важи за сите, а протоколите да се почитуваат

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, вчеравечер на работна средба со дел од
Македонија

Владата бара начин да ги зголеми овластувањата на инспекторите

А1он
Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерот за
Економија

(ВИДЕО) Манчевски: Повисоки плати и поголема заштита за инспекторите

А1он
Повисоки плати, поголема заштита за инспекторите со законот за инспекциски надзор, најави министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. „Целта е да се воведе
Економија

Молк од Инспекцискиот совет по снимката со инспекторот, штитат од криминал или го штитат криминалот?

А1он
Инспекцискиот совет и Агенцијата за храна и ветерина си молчат и по објавеното видео на кое се гледа како се однесува инспекторот за кого сопственик
Македонија

ВИДЕО: Снимка како се однесува инспекторот кој го штити Инспекцискиот совет

А1он
По објавувањето на сторијата за рекет што го прават одредени инспектори, а Инспекцискиот совет не ги казнува, во редакцијата на А1он се јавија десетина случаи