inspekcii

Македонија

Во една недела затворени осум угостителски објекти поради непочитување на протоколите

А1он
Инспекциските служби од 29 март од 4 април спровеле вкупно 5.236 надзори и контроли. Само пазарните инспектори извршиле над 4.500 контроли и надзори при што
Македонија

Инспекторатите за една недела спровеле речиси 5000 контроли

А1он
Инспекторатите во последната недела од јануари направиле 4959 контроли. Акциските контроли продолжуваат, а согласно заклучок од вчерашната седница на Владата за одобрување на годишните планови
Македонија

Советот на Град Скопје ја донесе одлуката за заеднички инспекциски надзор со општините

А1он
Советот на Град Скопје денеска ја усвои предлог-одлуката за воспоставување на меѓуопштинска соработка со општините Аеродром, Бутел, Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Сарај,
Македонија

Николовски најави решавање на проблемите на инспекциските служби

А1он
Сериозен е проблемот со просторните услови за инспекциските служби, кадровскиот потенцијал, кои опстојуваат со години, истакна денеска вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот,
Економија

Инспектори ќе ги надгледуваат протоколите и цените за време на „Викендот без ДДВ“

А1он
Инспекциските служби за време на викендот без ДДВ ќе продолжат со интензивни контроли на терен, во делот на почитување на здравствените протоколи, како и на
Македонија

Владата бара начин да ги зголеми овластувањата на инспекторите

А1он
Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерот за
Македонија

Инспекции ја тресат општина Гостивар, за Таравари тоа е притисок од централната власт

А1он
Финансиското работење на општина Гостивар деновиве се контролира од финансиската полиција и други инспекциски органи. Предмет на контрола биле вработувањата во општината и трошењето на
Македонија

Спасовски: Инспекциите ќе проверат зошто има поскапувања на некои домашни производи

А1он
Премиерот Оливер Спасовски денеска соопшти дека веќе им дал налог на инспекциски служби да проверат дали, каде и зошто има поскапувања на домашните производи по
Македонија

Истражување на НВО: Општините немаат доволно капацитети за ефикасна инспекциска служба

А1он
НВО Инфоцентарот, во рамки на проектот „Граѓански мониторинг врз инспекциските служби на локално ниво“, поддржан од Амбасадата на САД во Република Северна Македонија, спровел истражување
Македонија

Пауновски: Затворен е луна паркот на булевар „Борис Трајковски“, забранета е работата на вакви паркови во моментов

А1он
Патувачкиот луна парк, кој е поставен на раскрсницата на булевар „Борис Трајковски“ и булевар „Србија“ во Кисела Вода е затворен од Државниот пазарен инспекторат. Директорот