Во една недела затворени осум угостителски објекти поради непочитување на протоколите

Од:

Инспекциските служби од 29 март од 4 април спровеле вкупно 5.236 надзори и контроли. Само пазарните инспектори извршиле над 4.500 контроли и надзори при што изрекле 34 прекршочни пријави, 91 решение и 43 платни налози.

Вкупно осум угостителски објекти се затворени поради непочитување на протоколите, два во Скопје и Битола и по еден во Гостивар, Тетово, Струга и Куманово. Во овие угостителски објекти не се почитувало работното време или бројот на гости, односно ограничувањето на гости на една маса.

Во сите случаи е изречена забрана за вршење дејност, односно тие се затворени на лице место, а дополнително се изречени и соодветни прекршочни платни налози. Од Нова година до сега се затворени преку 78 објекти поради непочитување на протоколите.

Би можело да ве интересира

Д-р Кунгуловски: Најдобра вакцина е првата што ќе ни биде достапна

Жарко Настоски

Нови регионални пунктови за вакцинација се отвораат во Струмица, Прилеп и Велес

Жарко Настоски

Утревечер нема полициски час поради Бајрам, од четврток движењето ограничено по полноќ

Жарко Настоски

26 пациенти починале, 171 нов случај на Ковид-19

Жарко Настоски

ИЈЗ: Намалување од 37,2 отсто на нови случаи и намалување од 37,1 отсто на починати

Ана Ололовска

Офицер позитивен на Ковид-19 од мисија во Африка ќе биде донесен на Инфективна во Скопје

Ана Ололовска