inspekcija

Македонија

Затворен и базенот во Виница каде се правеа забави

Кристијан Ландов
Пазарните инспектори го запечатија и влезот на базенот во Виница, за кој претходно поднесоа кривична пријава, бидејќи сопственикот организираше забава и покрај забраната која е
Македонија

Пазарните инспекциски контроли од денеска засилени со финансиска полиција

А1он
Пазарните инспектори од денеска ќе вршат контрола на угостителските објекти заедно со претставници на финансиската полиција кои имаат законско право да вршат легитимирање на гостите.
Македонија

Пазарниот инспекторат предупредува на забраната за работа на сместувачките објекти

А1он
Продолжувањето со рестриктивните мерки за спречување на ширењето на епидемијата на коронавирусот значи дека се уште не е либерализирана понудата на сместувачки капацитети во туристичките
Македонија

Кривична пријава за угостителскиот објект каде беше затекнат лидерот на опозицијата

А1он
Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски денеска информира дека на двајцата инспектори кои вчера вршеле надзор во угостителскиот објект каде беше затекнат и лидерот
Македонија

Пауновски: За да не дојде со судир со угостителите дадовме предлози за менување на протоколите

Кристијан Ландов
Директорот на пазарниот инспекторат, Стојко Пауновски, рече дека од четвртокот до сега издале 856 опомени за угостителите кои не ги почитувале протоколите, а откако по
Македонија

Инспекторатот за труд на работа вратил 140 отпуштени работници во време на коронавирусот

Кристијан Ландов
Државниот инспекторат за труд на работа вратил 140 лице кои добиле отказ од работа, соопшти директорот на Државниот инспекторат за труд, Аљајдин Хавзиу. Тој кажа
Македонија

Агенцијата за лекови не утврди зголемени цени на маските во аптеките

Кристијан Ландов
И покрај поплаките од страна на граѓаните дека во дел од аптеките, по одлуката за задолжително носење на заштитна опрема, цените на маските биле зголемени,
Македонија

ВИДЕО: Инспекторите затвориле девет угостителски објекти во Тетово и Гостивар, а во Охрид не се носеле маски во осум објекти

Кристијан Ландов
Шесте инспекторати за четири денови извршиле над 2.200 инспекциски надзори. На терен најмногу постапувале инспекторите од Пазарниот инспекторат, кои проверувале дали има ред и дисциплина
Македонија

ВИДЕО: Пазарните инспектори затвориле пет угостителски објекти во Скопје и 60 кафемати на бензиски пумпи и други локации

Кристијан Ландов
За пет дена или од 9 до 13 април, шесте инспекторати во државата спровеле 1319 надзори, од кои 514 се на Пазарниот инспекторат чии инспектори