inspekciski sovet

Економија

(ВИДЕО) Филиповска Грашкоска: Од 27 април до 3 мај извршени 3.086 инспекциски надзори, секое непочитување на мерките ќе се санкционира без исклучок

А1он
Претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска Грашкоска денеска на прес-конференција информираше дека во периодот од 27 април до 3 мај инспекциските служби извршиле 3.086 надзори
Македонија

ВИДЕО: Инспекторите затвориле девет угостителски објекти во Тетово и Гостивар, а во Охрид не се носеле маски во осум објекти

Кристијан Ландов
Шесте инспекторати за четири денови извршиле над 2.200 инспекциски надзори. На терен најмногу постапувале инспекторите од Пазарниот инспекторат, кои проверувале дали има ред и дисциплина
Македонија

(ВИДЕО) Државен инспекторат за труд: Поголем дел од работодавачите ги почитуваат мерките за заштита на вработените од коронавирусот

А1он
Поголемиот дел од работодавачите ги почитуваат препораките за заштита на своите вработени од коронавирусот, констатирал Државниот инспекторат за труд во рамки на своите инспекциски надзори.
Македонија

Член на инспекциски совет напишал Прирачник, им се продава на инспекторите за 2.400 денари

Лавина реакции кај инспекторите во државата предизвика новиот Прирачник за примена на Законот за инспекцискиот надзор, чиј автор е Методија Димовски, член на инспекцискиот совет.
Македонија

Филиповска Грашкоска: Инспекцискиот совет професионално презема чекори за утврдување дисциплинска одговорност на Саљиу

А1он
– Претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска Грашкоска, по денешните наводи на просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски, вели дека Инспекцискиот совет во рамки на своите законски
Економија

Зошто има потреба од Инспекциски совет ако и натаму не се „чистат“ рекет инспекторите?

А1он
Не гледа никаква вина или не може да утврди вина кај инспекторот. Ова се накратко одгворите на Инспекцискиот совет кој А1он по 20 дена ги
Македонија

Сопругот на Јанкуловска од денеска е в.д. претседател на инспекцискиот совет

А1он
Влатко Илиевски, сопругот на екс министерката Гордана Јанкуловска на 18. август е избран за в.д. претседател на инспекцискиот совет. Одлуката донесена на седница на владата