Филиповска-Грашкоска: Медицинските лица утврдуваат кој добива решение за изолација поради контакт со Ковид-19

Од:

Медицинските лица кои ги спроведуваат епидемиолошкие анекти утврдуваат дали лицето кое има контакт со забоелен од Ковид-19 е од низок, среден или висок ризик и дали ќе добие решение за изолација.

Ова го истакна претседателската на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска одговорајќи на новинарско прашање во врска со случаи на тоа дали родителите на деца кои се позитивни на Ковид-19 добиваат решенија за изолација.

– Дојдени се информации дека има одредени број лица заболени во училишта. Имаме подоаток во училишта за четири лица кои се позитивни и 59 контакти кои се ставени во изолација. За тоа кој ќе оди во изолација е оставено на одлука на медицинските лица кои ги спроведуваат анкетите. Зошто и колку од лицата се ставени во изолација, тоа е врз основа на спроведените анкети и дека одредени лица кои се во среден и восок ризик се во изолација, а оние со низок ризик не се ставаат во изолација, рече Филиповска-Грашкоска упатувајќи на подетелен одговор од Санитарниот инспекторат.

Би можело да ве интересира

Инспекциските служби извршиле 5718 надзори и контроли од 28 декември до 3 јануари

Ана Ололовска

Пет затворени угостителски објекти во изминатата недела, два од нив во новогодишната ноќ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Грашковска: Да се почитуваат мерките и за претстојните празници, ќе се провери дали се прекршени и за прославата од ДУИ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зголемен бројот на угостители кои не ги почитуваат протоколите за работа, засилени контроли за празниците

Ана Ололовска

Седумте инспекциски служби спровеле 6944 надзори и контроли од 7 до 16 декември

Ана Ололовска

Николовски најави решавање на проблемите на инспекциските служби

Жарко Настоски