protokoli

Македонија

Угостителите против новите рестрикции, бараат унифицирани протоколи

А1он
Нови 82 случаи на Ковид-19 беа регистрирани во текот на вчерашниот ден, што е благо намалување во однос на претходните денови. Сепак, Владата со цел
Економија

Ангеловски: Да не се казнуваат сите угостителски објекти заради поединечни прекршители

А1он
Угостителските објекти мора да ги почитуваат протоколите за заштита од ширење на вирусот ковид-19, граѓаните да внимаваат дали локалите каде одат ги почитуваат мерките за
Македонија

Угостителите реагираат, Владата подготвена да разговара, но мислењето на експертите останува клучно

А1он
Рестриктивните мерки што ги донесе вчера Владата, предизвикаа реакции кај угостителите. Тие претпладнево најавија доброволно затворање на објектите иако сметаат дека новите ограничувања нема да
Македонија

Центар: Преземени се сите превентивни мерки за безбеден тек на наставата во училиштата

А1он
Општина Центар известува дека ги презема сите превентивни мерки за безбеден тек на наставата во училиштата за учениците што ќе посетуваат настава со физичко присуство
Македонија

Заев: Покрај паричната казна, постои можност и да се затвори угостителски објект ако не ги почитува мерките

А1он
Премиерот Зоран Заев побара разбирање за новите мерки за заштита од вирусот и повика како што се почитуваат барањата на уметниците и на различни економски
Македонија

Комисијата за заразни болести: Препораките за новите мерки се темелат врз анализата на епидемиолошката состојба и анкетите од новозаразените со Ковид-19

А1он
Комисијата за заразни болести е зачудена од нападите и квалификациите кон неа од Независната угостителска комора со оглед на тоа што Комисијата во изготвување на
Македонија

НУК: Не ни требаат крпеници од протоколи, доброволно ќе ги затвориме објектите

А1он
Не ни требаат крпеници од протоколи, доброволно ќе ги затвориме објектите на две недели, реагира денеска Независната угостителска комора (НУК) по вчерашното донесување на најновите
Македонија

Влада: Нема повеќе ди-џеи и пејачи во кафулиња и ресторани, на една маса ќе седат најмногу по четворица

А1он
Владата на осмата седница ги усвои заклучоците од состанокот на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, со кои се предлагаат мерки за спречување
Македонија

Казнети 38 гости во „Мош“ бидејќи не носеле маски, сопственикот приведен во станица

А1он
Денеска околу 00:30 часот од страна на полициски службеници приведено е лицето М.Д. (41) од Скопје, кое е задржано во ПС Центар. Лицето е приведено
Видео Македонија

ВИДЕО: Турбофолк забава и во Битола, локалите посилни од инспекциите и државата

Кристијан Ландов
Забави во сред пандемија и пораст на бројот на заболени се организираат и во Битола. Со клубски светла и разиграни гости на турбофолк музика, помина