Кривична пријава за ресторанот во Глумово каде беше организирана свадба

Од:

Кривична пријава за непочитување на мерките за заштита од Ковид 19 ќе биде поднесена против угостителскиот објект во село Глумово, каде вчера беше организирана свадба со 250 гости.

Казни ќе бидат поднесени и за неносење на лична заштита на лицето, соопшти попладнево Министерството за внатрешни работи.

Според информациите од соопштението на МВР, објектот во кој била организрала свадбата е во сопственост на Б.Ј. (35) од Глумово.

Заедничката акција на полицијата и на Пазарниот инспекторат беше спроведена синоќа во периодот од 20 до 23:30 часот.

– Министерството за внатрешни работи, во соработка со Државниот пазарен инспекторат, продолжуваат со засилените контроли во објекти во врска со почитување на мерките за заштита од коронавирус и санкционирање лица кои не ја почитуваат Уредбата за носење лична заштита на лицето, се наведува во соопштението од МВР.

Би можело да ве интересира

Нема прекршување за гласањето во скафандери, инспекцијата ги провери протоколите во Собранието

Маја Илиевска-Пачемска

Професори од Средно уметничко: Директорот владее диктаторски, нè тера да држиме физичка настава

Жарко Настоски

Кривична пријава за организаторите на свадба со 300 луѓе во струмичко Банско

Жарко Настоски

Функционерите кои гледаа ракомет во сала казнети по 500 евра за групирање

Кристијан Ландов

Здружението за заштита на работничките права: Во државната управа се кршат препораките и одлуките

Ана Ололовска

Владата го усвои протоколот за спроведување на државната матура

Жарко Настоски