Кривична пријава за ресторанот во Глумово каде беше организирана свадба

Од:

Кривична пријава за непочитување на мерките за заштита од Ковид 19 ќе биде поднесена против угостителскиот објект во село Глумово, каде вчера беше организирана свадба со 250 гости.

Казни ќе бидат поднесени и за неносење на лична заштита на лицето, соопшти попладнево Министерството за внатрешни работи.

Според информациите од соопштението на МВР, објектот во кој била организрала свадбата е во сопственост на Б.Ј. (35) од Глумово.

Заедничката акција на полицијата и на Пазарниот инспекторат беше спроведена синоќа во периодот од 20 до 23:30 часот.

– Министерството за внатрешни работи, во соработка со Државниот пазарен инспекторат, продолжуваат со засилените контроли во објекти во врска со почитување на мерките за заштита од коронавирус и санкционирање лица кои не ја почитуваат Уредбата за носење лична заштита на лицето, се наведува во соопштението од МВР.

Би можело да ве интересира

Предлог казни од по две и пет илјади евра за организација на прослави во Скопје

Ана Ололовска

Приведен сопственик на угостителски објект од Гостивар, работел по дозволеното време

Ана Ололовска

НУК: Новото ограничување на работното време ќе ги натера угостителите да прават рационализација на вработувањата

Ана Ололовска

Промовиран протоколот за заштита од Ковид-19 во судовите

Ана Ололовска

Угостителите да работат до 21 часот, ќе се одлучува за нова рестриктивна мерка за Ковид-19

Ана Ололовска

Пауновски: Терасите на кафеаните ќе работат како досега сè додека не се донесат нови протоколи

Ана Ололовска