Спорт

Познатиот југословенски кошаркар Миленко Савовиќ почина од Ковид-19

А1он
Српскиот и југословенски кошаркар и репрезентативец на поранешна Југославија, Миленко Савовиќ, почина денеска од последиците на Ковид-19, на 61-годишна возраст, соопшти неговиот поранешен клуб Партизан.
Регион

Беливук и другарите се снимале како касапат луѓе, снимките им ги праќале на семејствата на жртвите

А1он
Српските полициски инспектори успеале да ја пробијат заштитената апликација „Скај“, каде што пронашле морничави снимки и фотографии на кои се гледа како членовите на кланот
Свет

Епидемијата во Германија може да биде под контрола до крајот на летото, вели првиот човек на „Бионтек“

А1он
Професорот по медицина и коосновач на компанијата „БиоНТек“, Угур Шахин, предвидува дека новите случаи на коронавирус во Германија „ќе покажат значителен пад кон крајот на
Свет

Повозразните луѓе вакцинирани со АстраЗенека и Фајзер имаат за 80 отсто помали шанси да завршат во болница

А1он
Една доза од вакцините на АстраЗенека/Оксфорд или Фајзер/БиоНТек против Ковид-19 ги намалува шансите за болничко лекување за повеќе од 80 отсто, покажува анализата на податоците
Свет

Американците во небрано – тврдат дека Салман нарачал да се убие новинарот Кашоги, а не презеле ништо против саудискиот принц

А1он
Истражителката за човековите права на ОН, Агнес Каламар, денеска изјави дека е „крајно опасно за САД де факто владетелот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман,
Свет

САД испорача во Јапонија татко и син што наводно му помогнале на директорот на Нисан да избега во Либан

А1он
Американските државјани Мајкл и Питер Тејлор, татко и син, обвинети за помагање на поранешниот претседател на „Нисан Мотор“, Карлос Госн, да избега од Јапонија, денеска
Магазин

Нема веќа Спорт Клуб на А1, операторот не го продолжил договорот

А1он
Од денеска, програмата на телевизијата Спорт Клуб повеќе не може да ја гледаат корисниците на телеком операторот A1, бидејќи оваа компанија одлучила да не го
Спорт

Барселона вети соработка по апсењата на „Камп Ноу“

А1он
Шпанскиот фудбалски прволигаш Барселона соопшти денеска дека во целост ќе соработува со истрагата во рамки на која полицијата, претходно во текот на денот, изврши претрес
Регион

Курти: Дијалогот со Србија нема да биде приоритет на новата косовска влада

А1он
Посредникот на Европската унија во преговорите меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак допатува вечерва во официјална посета на Косово, каде што беше пречекан од лидерот
Свет

Во Кина веќе не смее строго да се казнуваат ученици, по неколкуте случаи кои завршија трагично

А1он
Кинеските власти од денеска им забрануваат на наставниците да прибегнуваат кон казни што можат да предизвикаат физичка или ментална траума кај учениците, бидејќи во последните