Македонија

Заев очекува Косово да постапи според меѓународното право и да го испорача Африм Исмаиловиќ

А1он
Премиерот Зоран Заев во врска со одбивањето на Косово да го екстрадира Африм Исмаиловиќ, осомничен во случајот „Монструм“, истакна дека државата нема да се откаже
Регион

Косово: Уапсени опозициски активисти, фрлале боја на владината зграда

А1он
Најмалку четворица припадници на опозициската Социјалдемократска партија на Косово (ПСД) се приведени денеска, откако се судрија со полицијата која се обиде да ја спречи нивната
Македонија

Општина Центар: Инвеститорите се закануваат со кривични пријави, притискаат да градат кај „Треска“

А1он
На 64-тата седница на Советот на Општина Центар, која се одржа вчера (6 мај), како четврта точка на дневниот ред беше разгледуван даден одговор од
Македонија

Димитриевски до кумановци: Не фрлајте ѓубре насекаде, не можеме да постигнеме да исчистиме

А1он
Општина Куманово денеска се приклучи во еколошката акција ГЕНЕРАЛКА викенд во рамките на проектот „Зелена сончева“, под мотото – „За чисто како дома исто“. Во
Македонија

Жител на тетовско им кажувал на луѓе дека е полициски инспектор, некој им јавил на вистинските полицајци

А1он
Млад жител на тетовското село Слатино е уапсен откако се претставувал како полициски инспектор, а некој за тоа им дојавил на вистинските полицајци, информираат од
Македонија

Сопружници од Чаир пронајдени мртви во нивниот дом

А1он
Сопружници кои живееле на булеварот „Босна и Хереговина“, кој ги дели скопските населби Чаир и Бутел, вчера попладне биле пронајдени мртви во сопствениот дом, соопшти
Македонија

Загинал работник во фирма од Чаир, тешко е повреден негов колега

А1он
57-годишен работник во приватна фирма од скопската општина Чаир вчеравечер им подлегнал на повредите со кои се здобил на работното место, а негов помлад колега
Македонија

Двајца скопјани и еден Бугарин шверцувале десет кила „трева“ во тетовско

А1он
Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против три лица, двајца скопјани и еден државјанин на Република Бугарија за кои постои основано сомнение дека како соизвршители
Македонија

25 луѓе починаа од Ковид-19, регистрирани 234 новозаразени

А1он
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.907 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи
Економија

Макпетрол Инфо Поинт: Мали работи кои несвесно го прават возењето поскапо

А1он
Игнорирање на сигналот за проблеми со моторот, возење со мал притисок во пневматиците и нередовно сервисирање на возилото се работи кои често возачите ги занемаруваат