zakon za jazicite

Македонија

Шаќири „максимално ќе го поддржи“ отворањето посебни сектори за примена на јазиците во сите институции

А1он
„Ја користам оваа прилика да им честитам на сите вработени кои присуствуваа на оваа важна обука, која е многу неопходна за нивниот професионален развој“, рече
Култура

Втор ден меѓународна научна конференција за примената на Законот за употреба на јазиците

А1он
Во Скопје денеска продолжува тридневната меѓународна научна конференција „Многујазичноста и предизвиците на примената на Законот за употреба на јазиците“ со која се одбележува Меѓународниот ден
Македонија

Дескоска: Сериозно ги разгледуваме препораките на Венецијанската комисија

А1он
Министерството за правда сериозно го разгледува мислењето од Венецијанска комисија за Законот за употреба на јазиците. На тоа ќе работи мешовита работна група од повеќе
Македонија

Законот за јазици нема да се ревидира, тврди вицепремиерот Османи

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека Законот за јазици нема да се ревидира и оти препораките на Венецијанската комисија се однесуваат на
Македонија

Заев: Зачувувањето на јазикот е од огромно значење за обединување и културно поврзување

А1он
Новиот Закон за употребата на македонскиот јазик, кој наскоро ќе биде доенесен предвидува натамошна афирмација на македонскиот јазик во странство, преку обновување на старите и
Македонија

Од Венецијанската комисија не бараме одложување на мислењето за Законот за јазиците, вели Заев

А1он
Владата никогаш не барала одложување на објавувањето на мислењето на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на
Македонија

Ахмети знаел дека целиот Закон за употреба на јазиците ќе биде испратен во Венецијанската комисија

А1он
Лидерот на ДУИ Али Ахмети знаел дека Законот за употреба на јазиците во целост ќе биде испратен за Мислење во Венецијанската комисија и оти тоа
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ најави амандмани на Законот за јазиците, партиите на Албанците против негова измена

А1он
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека многу скоро ќе поднесе амандмани на Законот за употреба на јазиците, со кои, како што велат од партијата, ќе
Македонија

Џафери: Измените на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците нема да поминат во Собранието

А1он
Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ имаат процедурална можност да поднесат предлог за измени и дополнување на Законот за употреба на јазиците, но мора да имаат предвид дека
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандани за измена и дополнување на Законот за јазиците

А1он
Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесат амандамни со цел измена и дополнување на Законот за употреба на јазиците и негово усогласување со препораките на Венецијанската комисија,