lipkovo

Македонија

Претрес во Слупчане, пронајдени повеќе парчиња оружје и муниција

А1он
Полициски службеници по добиена судска наредба од Основен суд Куманово, извршија претрес во дом и други простории кај З.И. (49) во село Слупчане, општина Липково.
Економија

Липково ќе биде прва општина во земјава целосно покриена со смарт броила од ЕВН, загубите ќе бидат 10 проценти

Орце Костов
„Не е точно дека загубите на електрична енергија во мрежата се поврзани со етничката припадност на населението. Липково ќе биде прва општина во земјава целосно
Македонија

Жителите на Слупчане ги уништија трафостаниците на ЕВН, неколку села без струја во липковско

Орце Костов
По денешната блокада за да ги спречат повторно да работат екипите на ЕВН, жителите на Слупчане ги уништија трафостаниците за снабдување со електрична енергија и
Македонија

Пукање во Липково: Еден повреден во роднинска караница за имот

А1он
Во СВР Куманово вчера е пријавено дека во Медицински центар Куманово со повреда во нога од огнено оружје бил донесен М.М.(40) од с.Липково, кумановско. Според
Македонија

Во Липково откриени 52 илегални мигранти од африкански и азиски земји

А1он
Во атарот на село Лојане, општина Липково, кај местото викано „Шорта“, изутрината околу 6:30 часот, од полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор Сопот
Македонија

Приведено момче кое сакало илегално да влезе од Косово во Македонија

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека било приведено момче кое сакало илегално да влезе од Косово во Македонија, и притоа со своето возило пренесувало
Македонија

Краток прекин во гласањето во Липково, не се согласувале сериските броеви на гласачките ливчиња

Маја Илиевска-Пачемска
На избирачкото место во селото Лојане, во општина Липково имало краток прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња, потврди Адмир Шабани, портпарол
Македонија

Убиство во Липково, полицијата привела едно лице

А1он
Жител на Липково починал, откако бил прободен со нож, соопшти вечерва кумановската полиција. – Вечерва, околу 18:45 во сeло Липково пронајден е прободен со нож Ј.С.(1977), кој
Македонија

Расте нивото на вода во акумулациите Липково и Глажња

А1он
Врнежите од снег и дожд во липковскиот регион го зголемија количеството на вода во акумулациите Липково и Глажња, информираа денеска надлежните од водостопанство „Кумановско-липковско поле“.
Македонија

Обљуба во Липково врз малолетно дете

А1он
Вкупно една година траела обљуба врз малолетно дете во село Липково, Кумановско, информира денеска Министерството за внатрешни работи. Случајот вчера го пријавила мајката на малолетното