javna administracija

Македонија

На еден месец пред техничка Влада врие од огласи за вработување во државно: Само ЕСМ бара над 500 лица

Орце Костов
Државните институции, министерствата и јавните претпријатија побрзаа да распишат конкурси за вработувања на месец и пол пред формирањето на техничката Влада во чиј мандат сите
Македонија

Битиќи: Ќе им ги зголемиме платите на судиите кога граѓаните нема да чекаат по шест години за своите предмети

Орце Костов
Усогласувањето на платите на вработените во јавниот сектор ќе биде во септември, а не во март, како што е договорено со Општиот колективен договор. Минималната
Македонија

Нема веќе пиши се Албанец за работа во јавна администрација – секој ќе има административен профил

Анита Петровска Рајковиќ
Во изминативе години, имаше многу случаи кога чисто етнички Македонци, или Власи се пишуваат по националност Албанци или Турци, или Срби, за да влезат во
Македонија

Ковачевски: Обезбедуваме современа, ефикасна и дигитализирана јавна администрација

А1он
Обезбедуваме современа, ефикасна и дигитализирана јавна администрација според европските пракси и регулативи. Денеска пред нас и граѓаните има готов документ за реформа на јавната администрација
Македонија

Груби: Помалубројните заедници не се доволно застапени во јавната администрација

А1он
Правичната застапеност на помалите заедници во Северна Македонија не доволно реализирана, оцени првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедници Артан Груби
Македонија

Шаќири „максимално ќе го поддржи“ отворањето посебни сектори за примена на јазиците во сите институции

А1он
„Ја користам оваа прилика да им честитам на сите вработени кои присуствуваа на оваа важна обука, која е многу неопходна за нивниот професионален развој“, рече
Македонија

Предлогот за видео надзор се однесува само за процесите кои не може да се дигитализираат, појасни Арсовски

А1он
Предлогот за поставување на видео надзор и боди камери не се однесува на целата администрација, туку за службениците коишто вршат контрола, надзор и посебни овластувања
Македонија

УПОЗ: Предлозите работата на службениците да се регулира со видео надзор се нехумани, незаконски и дискриминаторски

А1он
Предлозите на Владата преку видео надзор и боди камери да се регулира работата на службениците во ситуации кога е неопходно тие директно преку физички контакт
Македонија

Ќе биде предложено дел од јавната администрација да работи од дома

Искра Манојлоска
Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот. „Анализирајќи ги сите овие нови
Македонија

(ВИДЕО) Манчевски: Не сакаме некој да остане без работа со трансфер на државната администрација кај приватниците

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, ја уверува јавноста дека не сака луѓе да останат без работа и да има жртви на процесот