vrabotuvanja

Македонија

(ВИДЕО) Петрова: Бесими незаконски потпишал согласности за 3.000 вработувања во државни институции

А1он
Вишиот управен суд донесе две пресуди со кои се оспорени преку 3.000 акти за вработување и унапредување, како и за издадени согласности за вработување по
Македонија

Конкурси за вработување во здравство по избори, дотогаш продолжен договор на дело

А1он
Финализирано е вчера, сите здравствени работници кои работат во здравствениот сектор, имаме добиено согласност од Министерство за финансии, ќе продолжат со договор на дело. После
Македонија

Ковачевски: Министрите чии роднини работат во М-НАВ си даваат ставови, не можам да им бидам портпарол

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека ставовите за вработувањата во М-НАВ му се принципиелни, но не сакаше да ги коментира фамилијарните врски на вработени во македонската
Македонија

Николовски за внукот кој работи во М-НАВ: Се работи за највисоко стручен кадар, треба да се бориме таквите да ги задржиме дома

Александар Тодески
Треба да се мотивираат младите, Македонците кои се успешни да останат во Македонија, а не да заминат во странство, рече министерот за земјоделство Љупчо Николовски,
Македонија

Не смее да се вработува освен за испразнето место, но фалат луѓе во администрација вели Бесими

Анита Петровска Рајковиќ
Највисока реализација на капитални инвестиции во однос на планираното во Буџетот е остварена минатата година. Реализацијата е на ниво од 97 проценти во однос на
Македонија

Вработувањата на 1.117 лица во здравството не се предизборни, тие веќе работат по клиниките, тврди Ковачевски

Орце Костов
Вработувањата во здравство не се предизборни, тоа се лица кои веќе работат по клиниките, тврди премиерот Ковачевски одговарајќи на новинарско прашање зошто се вработуваат 1.117
Македонија

ВИДЕО: Се решава статусот на 1.117 ангажирани во здравството

Орце Костов
Владата донесе Одлука за одобрување на вработувања на неопределено време во јавните здравствени установи во земјава за вкупно 1117 лица. Според премиерот Димитар Ковачевски кој
Економија

Бројот на вработени во ТИРЗ достигна 18.000, бруто платата надмина 60.000 денари

Орце Костов
Бројот на вработени во компаниите во ТИРЗ достигна 18.000 што е највисоката бројка досега. Ова е една од клучните резултати од работата на ТИРЗ за
Македонија

Алиу: Вработувањата не се предизборни, ќе се вработат на неопределено лица кои работеле привремено

Орце Костов
Огласите за вработување во државните институции, министерствата и јавните претпријатија кои распишаа конкурси на месец и пол пред формирањето на техничката Влада, според министерот за
Македонија

На еден месец пред техничка Влада врие од огласи за вработување во државно: Само ЕСМ бара над 500 лица

Орце Костов
Државните институции, министерствата и јавните претпријатија побрзаа да распишат конкурси за вработувања на месец и пол пред формирањето на техничката Влада во чиј мандат сите