besimi

Економија

Бесими: Не е реално да се очекува нов тендер за Чебрен пред избори

Орце Костов
Не е реално да се очекува нов тендер за ПАХЕ Чебрен пред избори, ниту пак да се очекува инвеститорите да реагираат ако немаат почиста ситуација
Македонија

Не смее да се вработува освен за испразнето место, но фалат луѓе во администрација вели Бесими

Анита Петровска Рајковиќ
Највисока реализација на капитални инвестиции во однос на планираното во Буџетот е остварена минатата година. Реализацијата е на ниво од 97 проценти во однос на
Македонија

УПОЗ ги повика Кацарска и Бесими да најдат решение за платите за вработените во Финансии

А1он
Вработените во Министерството за финансии денеска го продолжија протестот против времената мерка на Уставниот суд за запирање на исплатата на надополнувањето на платата за 30
Економија

Бесими: 50 милиони евра дополнителен капитал за домашните компании за поддршка на зелени инвестиции

А1он
Владата и Министерството за финансии овозможија пристап до нов дополнителен капитал од 50 милиони евра за домашните мали и средни претпријатија за своите инвестиции. Средствата
Економија

Средба Бесими – Басани: Нотирани постигнувањата на земјава резултат на 30-годишното партнерство со СБ

А1он
Постигнувањата во изминатиот 30-годишен период во развојот на земјата, што е резултат на поддршката добиена од Групацијата на Светска банка денеска беа тема на средбата
Економија

Бесими: Со прераспределбата се обезбедува гарантирана исплата на зголемените плати, пензии и поддршка на стопанството

А1он
Предлог-одлуката за распределување на средства помеѓу буџетските корисници е одлука за реалокација на средства за исплата на зголемените плати за вработените во јавниот сектор, од
Економија

Бесими на средби во ЦЕБ: Преговараме за нови 50 милиони евра поддршка за мали и средни претпријатија

А1он
Владата на Република Северна Македонија ги финализира преговорите за обезбедување финансиски средства од Банката за развој при Советот на Европа – (CEB). Барањето е веќе
Економија

Прераспределба на Буџет: За повисоки плати на функционери 11,7 милиони евра, а за книги и лекови само 2,8 милиони

Орце Костов
Зголемување на ставката плати во јавниот сектор за 4,25 милијарди денари, дополнителни 3,5 милијарди денари за раст на пензиите, дополнителни 800 милиони денари за земјоделски
Економија

Бесими: Средствата од данокот за солидарност ќе се користат за справување со ковид-кризата

Орце Костов
Финансирање антикризни мерки за справување со кризата е основната карактеристика на Данокот за солидарност, кој не е општ и неговата намена е за да се