finansii

Економија

Јавниот долг благо намален на крајот на 2020 година, на границата од 60 проценти од БДП

А1он
Скопје, 29 јануари 2021 (МИА) – Благо намалување на јавниот и на државниот долг во четвртиот квартал од 2020 година, соопшти Министерството за финансии. Како
Економија

„Standard & Poor’s“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава ББ- со стабилен изглед

А1он
Кредитната рејтинг агенција „Standard & Poor’s“ го потврди кредитниот рејтинг на Северна Македонија ББ- со стабилен изглед, соопшти Министерството за финансии. Потврдата на рејтингот го
Економија

Во МојДДВ отсега повеќе дневни награди, но со помали износи

А1он
Граѓаните од денес скенираат за трипати поголем број на дневни награди преку МојДДВ, но износите ќе бидат намалени поради пренасочување на дел од буџетот на
Регион

Босна ги одложи изборите за 15 ноември, не обезбедиле пари за нивно одржување

А1он
На денешната седница во Сараево, Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина донесе одлука дека годинашните локални избори да се одржат на 15 ноември, наместо
Македонија

Ангеловска: Буџетот на Здравство е навистина добро скроен и може да издржи дополнителни потреби

А1он
Буџетот е во добра состојба, ликвиден и ги сервисира потребите. Буџетот на Министерството за здравство е навистина добро скроен за да може да издржи дополнителни потреби,
Економија

Мартенс: Правна и долгорочна сигурност за инвеститорите при процесите на планирање

А1он
Искрено се надевам како за германските, така и за македонските инвеститори во земјата, дека ќе се постигне јакнење на државните институции и правна и долгорочна
Економија

Скопје рангирано во две категории на „фДи“ Магазинот за европски градови и региони на иднината за 2020/21

А1он
Во најновото рангирање на „фДи“ Магазин одделот на „Фајненшал тајмс“ „Financial Times“ Европски градови и региони на иднината за 2020/21 Скопје се наоѓа меѓу најдобро
Економија

Ангеловска: Растот на економијата во 2020 проектиран на 3,8 отсто, дефицитот 2,3

А1он
Растот на економијата следната година според владината проекција е 3,8 отсто. Ова го соопшти денеска министерката за финансии Нина Ангеловска одговорајќи на новинарски прашања, споделувајќи
Економија

Ангеловска: Ќе го забрзаме растот на земјава со примена на дигиталните технологии

А1он
Сите можеме само да го забрзаме растот на нашата земја доколку ги примениме дигиталните технологии, дигиталните алатки во сите области во живеењето, тоа е една