finansii

Економија

Средба на Бесими со академици од Центарот за стратегиски истражувања – Науката дел од консултациите за даночната реформа

А1он
Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска во Министерството за финансии одржа состанок со академиците од Центарот за стратегиски истражувања при Македонската академија на науките и
Економија

МФ: Усвоен дополнетиот ребаланс на Буџетот

А1он
Дваесет и пет милиони денари дополнителни средства во здравството, животната средина, инфраструктурата се обезбедуваат со дополнетиот ребаланс на Буџетот за 2022 година, што го усвои
Економија

Јавниот долг благо намален на крајот на 2020 година, на границата од 60 проценти од БДП

А1он
Скопје, 29 јануари 2021 (МИА) – Благо намалување на јавниот и на државниот долг во четвртиот квартал од 2020 година, соопшти Министерството за финансии. Како
Економија

„Standard & Poor’s“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава ББ- со стабилен изглед

А1он
Кредитната рејтинг агенција „Standard & Poor’s“ го потврди кредитниот рејтинг на Северна Македонија ББ- со стабилен изглед, соопшти Министерството за финансии. Потврдата на рејтингот го
Економија

Во МојДДВ отсега повеќе дневни награди, но со помали износи

А1он
Граѓаните од денес скенираат за трипати поголем број на дневни награди преку МојДДВ, но износите ќе бидат намалени поради пренасочување на дел од буџетот на
Регион

Босна ги одложи изборите за 15 ноември, не обезбедиле пари за нивно одржување

А1он
На денешната седница во Сараево, Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина донесе одлука дека годинашните локални избори да се одржат на 15 ноември, наместо
Македонија

Ангеловска: Буџетот на Здравство е навистина добро скроен и може да издржи дополнителни потреби

А1он
Буџетот е во добра состојба, ликвиден и ги сервисира потребите. Буџетот на Министерството за здравство е навистина добро скроен за да може да издржи дополнителни потреби,
Економија

Мартенс: Правна и долгорочна сигурност за инвеститорите при процесите на планирање

А1он
Искрено се надевам како за германските, така и за македонските инвеститори во земјата, дека ќе се постигне јакнење на државните институции и правна и долгорочна
Економија

Скопје рангирано во две категории на „фДи“ Магазинот за европски градови и региони на иднината за 2020/21

А1он
Во најновото рангирање на „фДи“ Магазин одделот на „Фајненшал тајмс“ „Financial Times“ Европски градови и региони на иднината за 2020/21 Скопје се наоѓа меѓу најдобро