upoz

Економија

Синдикатот на УПОЗ бара итно повлекување на одлуката за фиксно работно време

А1он
Синдикатот на УПОЗ бара итно повлекување на одлуката за фиксно работно време бидејќи, според нив, тоа е спротивно на Гранскиот колективен договор потпишан на почетокот
Македонија

Маричиќ разговараше со УПОЗ за потребата од измени на законите за судска и јавнообвинителска служба

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со претставници на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) предводени од претседателот
Економија

Синдикатот на УПОЗ испорача барања до политичките партии учесници на изборите

А1он
Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ), денеска до политичките партии кои ќе учествуваат на претстојните парламентарни избори упати барања
Економија

Синдикатот на УПОЗ бара од институциите да преземат мерки за заштита на учесниците во изборниот процес

А1он
Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ), бара од надлежните институции за претстојните парламентарни избори да ги преземат сите мерки
Економија

За Синдикатот на УПОЗ се неприфатливи изјавите на министерката Ангеловска за кратење на платите во администрацијата

А1он
Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) денеска реагира на ставот на министерката за финансии Нина Ангеловска за кратење на
Македонија

Синдикати: Успехот е заеднички, Владата ја смени Уредбата за субвенционирање на плати

А1он
Здружени синдикални организации и здруженија на граѓани за заштита на работничките права ја поздравија одлуката на Владата за измена на Уредбата за финансиска поддршка за
Економија

Синдикални организации и здруженија со барања до Владата да ги заштити работниците и сиромашните

А1он
Првичните мерки на Владата како одговор на најголемата економска криза која на глобално ниво сè повеќе зема замав укажуваат дека нашата земја нема да биде
Економија

УПОЗ бара измена на уредбата за ограничување на исплатата на надоместоци и додатоци за плата

А1он
Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) бара од Владата да ја измени уредбата за ограничување на исплата на додатоци
Економија

УПОЗ за вториот сет мерки: Владината одлука е хумана и со голема доза на солидарност

А1он
Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на РМ (УПОЗ) ја поздравува одлуката на Владата и вториот сет мерки затоа што
Економија

За УПОЗ неприфатлив предлогот за намалување на платите во јавната администрација

А1он
Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) денеска преку соопштение информираше дека за нив е неприфатлив предлогот на СДСМ на