sudska administracija

Македонија

Протестен марш на Независниот синдикат на судска администрација во Скопје

А1он
Протестен марш во организација на Независниот синдикат на судска администрација се одржува попладнево во Скопје. Маршот започна од пред платото на Основен Кривичен и Граѓански
Македонија

Парите од судството Владата ги потрошила за себе, обвинија од судската администрација

Орце Костов
Судската администрација и денеска продолжи со протест со кој бараат зголемување на платите. Од Независниот сидникат на судската администрација велат дека штрајкот ќе биде во
Македонија

Протест на судската администрација: „Бараме зголемување на минималната плата за 78 отсто“

Орце Костов
Стотина вработени во судската администрација и членови на Независните синдикати на државна администрација и на судска служба протестираа пред Владата и пред Министерство за правда
Македонија

Судската администрација на протест со барање за повисоки плати и исплата на додатоците

А1он
Независниот синдикат на државната администрација (НСДА) и Независен синдикат на судска служба, кој функционира во негов состав, со протест пред Основниот кривичен суд во Скопје
Македонија

Судската администрација на протест ќе бара за повисоки плати

А1он
Судската администрација бара зголемување на платите и дотадоци не пониски од 25 отсто до донесување на законот за судска служба. Револтот денеска ќе го изразат
Македонија

Судството гласно за платите, молк за нефикасноста и застарувањето на предметите

А1он
Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна поддршка од судиите, на кои министерката
Македонија

Судиите од Кривичниот суд во Скопје со поддршка за судската администрација

А1он
Колегиумот на судии и Здружението на судии од Основниот кривичен суд во Скопје денеска им дадоа поддршка на судските служеници, кои денеска од 09:30 до
Македонија

Судската администрација протестира против одлуките на Судскиот буџетски совет

А1он
Судската администрација во сите судови низ државата денеска протестираше против одлуките на Судскиот буџетски совет, кои се однесуваат на нерамномерното зголемување на додатоците на плата
Македонија

Судската администрација во петок ќе протестира поради одлуките на Судскиот буџетски совет

А1он
Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани (УПОЗ) и Здружението на судска администрација за петок најавува протест во сите судови во
Македонија

ВМРО-НП со поддршка на судската администрација: Оставка на министерот за правда

А1он
Општинските комитети на ВМРО-Народна партија од Тетово, Гостивар и Дебар реагираат на противуставната и противзаконската одлука на судскиот-буџетски совет за исплата на намалени плати за