Протестен марш на Независниот синдикат на судска администрација во Скопје

Од:

Протестен марш во организација на Независниот синдикат на судска администрација се одржува попладнево во Скопје. Маршот започна од пред платото на Основен Кривичен и Граѓански суд во Скопје, а ќе заврши пред зградата на Судски совет.

Меѓу барањата на Синдикатот се и зголемување на платата за 78 отсто од минимална и додатоците на плата за 35 отсто од судскиот буџет.

Од Синдикатот информираат дека имаат закажано состанок со претседателот на Судскиот совет, Сашко Георгиев.

Протест денеска имаа и вработени во судската администрација од Основен суд Тетово, каде беше побарано зголемување на платите како кај судиите.

Би можело да ве интересира

Парите од судството Владата ги потрошила за себе, обвинија од судската администрација

Орце Костов

Протест на судската администрација: „Бараме зголемување на минималната плата за 78 отсто“

Орце Костов

Судската администрација на протест со барање за повисоки плати и исплата на додатоците

Горан Наумовски

Судската администрација на протест ќе бара за повисоки плати

Горан Наумовски

Судството гласно за платите, молк за нефикасноста и застарувањето на предметите

Ана Ололовска

Судиите од Кривичниот суд во Скопје со поддршка за судската администрација

Ана Ололовска