Протест на судската и јавнообвинителска служба, бараат поддршка од пратениците за повисоки плати

Од:

Вработените од судската и јавнообвинителската служба, Фондот за здравство, како и од Канцеларијата на Народниот правобранител, во организација на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) денеска излегоа на протест пред Собранието, од каде ги повикаа пратениците од сите политички партии, пред кои веќе е предлог буџетот за следната година, да ги поддржат во нивните барања за покачување на платите.

Протестот, на кој поддршка дадоа повеќе административни службеници од повеќе синдикати, од пред Собранието, како што е најавено ќе продолжи пред Министерството за правда и ќе заврши пред Владата.

Поддршка на протестот дадоа повеќе административни службеници од повеќе синдикати, со транспаренти за барања за достоинствени плати протестираа вработените во Управата за заштита на културното наследство, АФ УЗКН, СЕП, Народниот правобранител, судските и јавнообвинителските службеници, како и од други Синдикати од јавната администрација.

Вработените од судската и јавнообвинителската служба од 27 септември штрајкуваат барајќи исплата на додатоците на плата и зголемување на платите за 78 проценти, износ за кој беа зголемени платите на избраните и именуваните лица.

Би можело да ве интересира

Илиеска: Кукавички чин, имам одредени сомнежи, но не се потврдени

Горан Наумовски

Запален автомобилот на обвинителка од Прилеп

Катерина Ѓуровски

Обвинителството бара притвор за убиецот кој ги застрела сестра му и внукот

Катерина Ѓуровски

Предложените измени на Законот за судска служба се неприфатливи за Независниот синдикат на судска администрација

Штрајк на вработените во ФЗО, рецепти и упати се издаваат, но нема исплати за породилно и боледување

Катерина Ѓуровски

Да не се лаже дека Фондот за здравство нема пари, тоа е институција со најголем буџет порачуваат синдикалците

Катерина Ѓуровски